Czym powinien cechować się nowoczesny karnisz?

Wśród często spotykanych wymogów inwestora względem projektanta wnętrz jest prośba o usunięcie zasłon z większości tworzonych w domu pomieszczeń. Motywacja jest zazwyczaj jedna – firanki i karnisze nie pasują do nowoczesnej wizji stylistycznej mieszkania. Tymczasem zarówno tkaniny, jak i systemy ich zawieszania potrafią zaskoczyć niebanalnym, bardzo współczesnym wyglądem.

Po czym poznać nowoczesny karnisz?

Dobrze zaprojektowane karnisze wyróżniają trzy właściwości: trwałość, minimalizm i modułowa konstrukcja. Pierwsza z nich objawia się w wysokiej jakości materiałach, bowiem do budowy używa się najczęściej solidnie wyprofilowanego metalu, a nieco rzadziej również wyselekcjonowanego drewna. Skromność to tymczasem cecha ambiwalentna, ponieważ mocowania do zasłon mogą być jednocześnie wyraźnym akcentem stylistycznym i rzucającą się w oczy ozdobą, chociaż lepiej jest, gdy pozostają nieco w cieniu użytych przez dekoratora tkanin. Możliwość wykorzystania modułów dopełnia wizję nowoczesności. Dzięki nim inwestor w każdym momencie może podmienić elementy ozdobne karnisza, czyniąc go najlepiej dopasowanym do otoczenia.

Karnisz podwójny i pojedynczy

Karnisze nowoczesne mogą mieć budowę pojedynczą lub dualną. Podwójny system drążków pozwala na jednoczesne zawieszenie zasłon wraz z firankami, a pojedynczy służy najczęściej tylko do umocowania tkaniny zaciemniającej. We współczesnych wnętrzach bardzo często nacisk kładziony jest na pełne odsłonięcie stolarki okiennej za dnia, przy jednoczesnym maksymalnym wykorzystaniu naturalnego doświetlenia pomieszczeń. Dlatego w obszernych salonach spotykane są jednolite zasłony — dostępne w odcieniach szarości, bieli i mocnych, akcentujących kolorach — umieszczane na karniszach pojedynczych. Rano są rozsuwane, dzięki czemu pokój dzienny zyskuje optycznie na metrażu, a wieczorem zasuwane, dzięki czemu staje się on bardziej przytulny i intymny.

Jaką kolorystykę karniszy wybrać?

Jak powinny wyglądać nowoczesne karnisze, czyli jak stylowo urządzić okno, to podstawowe pytania rodzące się podczas zapoznawania się z rynkiem tego typu mocowań. Główną kwestią spędzającą sen z powiek osobom niezajmującym się profesjonalnie wystrojem wnętrz, jest prawidłowy dobór kolorystyki karnisza. Ta powinna być uniwersalna, dobrze wkomponowana w stosunku do ram okiennych oraz stylistyki mebli i dodatków, które mają się znaleźć w pokoju. Jeśli np. lampy lub uchwyty meblowe są przewidziane w tonacji srebrnej, wybór jasnego złota jako koloru karnisza nie będzie najlepszą drogą. Natomiast przy białych meblach, jasnych ścianach i srebrnych akcentach przy oświetleniu można z powodzeniem wykorzystać karnisz w kolorze czarnym. Podczas selekcji warto kierować się ogólnymi zasadami panującymi w branży dekorowania wnętrz, nie zapominając o całokształcie wyglądu pomieszczenia.

Potencjał aranżacyjny karniszy w nowoczesnych przestrzeniach jest ogromny. Jeśli tylko można sobie pozwolić na ich montaż, warto rozważyć taką opcję. W przeciwieństwie do rolet dają one bardzo duży wachlarz możliwości względem zmiany kolorystyki wnętrz, poprzez błyskawiczną wymianę tkaniny zawieszonej na drążku. To atut, który szczególnie docenią osoby lubujące się w częstych rewolucjach dokonywanych samodzielnie w przestrzeni mieszkalnej.

Poprzedni artykułJak dobrać rozmiar koszulki podczas zakupów online?
Następny artykułBawełna drukowana – Delikatność dla Twojego dziecka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj