Jak dbać o samochód z wypożyczalni?

Skorzystanie z usług wypożyczalni jest bardzo wygodnym sposobem na uzyskanie możliwości dysponowania samochodem przez określony czas. Oprócz licznych korzyści rozwiązanie to jest jednakże obarczone szeregiem obowiązków po stronie wynajmującego. Jednym z nich jest konieczność dbania o wypożyczony samochód. Co zrobić, byśmy przy zwrocie auta do wypożyczalni nie zostali obarczeni dodatkowymi kosztami?

To wypożyczalnia jest właścicielem samochodu

Przede wszystkim należy pamiętać, że samochód z wypożyczalni nie jest naszą własnością. Jest nam on jedynie udostępniany na pewien czas. Zdarzają się klienci, którzy myślą, że płacąc za wynajem, nie muszą specjalnie zamartwiać się stanem technicznym i wizualnym wynajętego auta. To oczywiście błędne rozumowanie. W każdej umowie najmu podpisanej z wypożyczalnią znajdują się zapisy dotyczące tego, w jakim stanie powinien znajdować się samochód zwracany do wypożyczalni. Jeśli naruszymy te postanowienia, będziemy musieli liczyć się z koniecznością zapłaty.

W jakim stanie powinien znajdować się samochód zwracany do wypożyczalni?

Najprościej mówiąc, o auto z wypożyczalni powinniśmy dbać jak o własne. W żadnym wypadku nie warto zatajać uszkodzeń, które są niewidoczne na pierwszy rzut oka. Podczas zwrotu auta pracownik wypożyczalni z pewnością bardzo dokładnie sprawdzi zarówno wnętrze, jak i nadwozie samochodu. Pracownicy wypożyczalni dobrze wiedzą, jakie usterki mogą być ukrywane przez klientów, więc nie dość, że będziemy musieli zapłacić za ich usunięcie, to wyjdziemy na oszustów – tłumaczy nasz ekspert z ogólnopolskiej sieci wypożyczalni aut ABACUS CAR RENTAL. Co prawda nie powinno dojść do takiej sytuacji, jednak jeśli w trakcie odbioru pojazdu z wypożyczalni zauważymy rysę na karoserii bądź inną usterkę, niezwłocznie poinformujmy o niej pracownika wypożyczalni. Jeśli zrobimy to dopiero przy zwrocie samochodu, nie będziemy w stanie udowodnić, że to nie my jesteśmy jej autorami – dodaje nasz rozmówca.

Należy zadbać również o czystość wynajmowanego pojazdu. Jeśli samochód jest brudny, przed zwrotem go do wypożyczalni najlepiej odwiedzić myjnię. Jeśli oddamy samochód z zabłoco­nym wnętrzem, wypożyczalnia obarczy nas dodatkowymi kosztami, które niemal na pewno będą nieco wyższe, niż gdybyśmy samodzielnie umyli auto w myjni.

Zwróć uwagę na postanowienia dotyczące paliwa

Do dbania o stan samochodu zaliczyć trzeba również kwestię paliwa. Większość wypożyczalni wymaga, byśmy zwrócili pojazd z taką samą ilością paliwa, jaka znajdowała się w baku przy jego odbiorze. Najczęściej jest to pełny bak, więc przed zwrotem pojazdu należy zatankować go do pełna. Jeśli nie dopilnujemy tego obowiązku, będziemy musieli uiścić dodat­kową opłatę. Niektóre wypożyczalnie wynajmują samochód z przedpłaconym bakiem, wliczając koszt paliwa w cenę wynajmu. Jest to rozwiązanie stosowane niemal wyłącznie w przypadku krótkoterminowego wynajmu auta. W takiej sytuacji najlepiej zwrócić samochód z pustym bakiem, gdyż najprawdopodobniej nie dostaniemy zwrotu za niewykorzystaną ilość paliwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here