Jak rozliczyć PIT-36?

Formularz o numerze PIT-36 został przez ustawodawcę przeznaczony dla podmiotów (podatników) przede wszystkim tych, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą, opodatkowaną na zasadach ogólnych i przy zastosowaniu skali podatkowej. Na razie PIT-36 nie objęła nowa usługa ministerstwa finansów, czyli „Twój e-PIT”. Oznacza to w praktyce, że przedsiębiorca poza swoimi codziennymi obowiązkami, jeszcze w kwietniu będzie musiał samodzielnie przygotować deklarację PIT. Jak zrobić to prawidłowo i w miarę możliwości – przy najmniejszym obciążeniu podatnika?

Rozliczenie tradycyjne – druk formularza PIT-36

Jednym ze sposobów przygotowania PIT-36, jest tak zwane rozliczenie tradycyjne. Polega ono na przygotowaniu formularza PIT w wersji papierowej. Pierwszą uwagą jest konieczność zwrócenia uwagi na numer wzoru formularza. Rozliczenie na nieprawidłowym druku księgowym, może spowodować różne negatywne konsekwencje dla podatnika, w tym nawet karno-skarbowe. Obecnie obowiązujący wzór formularza PIT-36, to numer 26. Można go sprawdzić w każdym dolnym rogu dokumentu, w nawiasie znajdującym się obok nazwy formularza, na przykład: PIT-36/PIT-36S(26), gdzie 26 to odpowiedni numer.

Jako ułatwienie przy pracy nad tradycyjnym formularzem PIT-36 warto zauważyć, że nawet w tym przypadku podatnik nie musi zjawiać się w urzędzie osobiście. Może deklarację przekazać w najbliższym urzędzie skarbowym odpowiedniemu urzędnikowi, ale nie jest to jedyne wyjście.

Po pierwsze, w większości urzędów funkcjonują już tak zwane „PIT’omaty”, czyli specjalne maszyny do złożenia PIT. Po drugie, tak samo formalnie i z zachowaniem terminów, podatnicy mogą wysłać deklarację za pomocą listu poleconego, polskiego wyznaczonego operatora pocztowego – obecnie Poczta Polska S.A.. Oznacza to, że termin na złożenie PIT zostanie zachowany, jeżeli przed jego zakończeniem uzyskamy potwierdzenie nadania listu poleconego (wyślemy list). W tej sytuacji bez znaczenia pozostaje, kiedy faktycznie dotrze on do organów podatkowych.

Rozliczenie tradycyjne – druk formularza PIT-36

Nowoczesne funkcjonalności online

Drugą możliwością przygotowania PIT-36, są tak zwane formy elektroniczne. Dla PIT-36L tego typu rozliczenie, może nastąpić w dwóch zasadniczych formach: za pomocą programów publicznych lub przy użyciu aplikacji komercyjnych. Te dwie formy różnią się od siebie, jednak nie można jednoznacznie stwierdzić, że jedna jest lepsza od drugiej. Każda z nich jest inna. Aplikacje publiczne dostępne są bezpłatnie, dla każdego zainteresowanego użytkownika. Jest to rozwiązanie z pewnością bezpieczne. Ma jednak pewne ograniczenia – ze względu na skierowanie do wszystkich podatników, nie ma możliwości indywidualnego dostosowania oprogramowania do indywidualnych potrzeb danego użytkownika. Z drugiej strony, aplikacje komercyjne należy sprawdzić przez użyciem – czy są bezpieczne oraz aktualne. Mogą za to zapewnić bardziej rozbudowane oprogramowanie, zapewniające mocniejsze wsparcie, szczególnie dla osób początkujących.

Wskazówki dla podatnika

Bez względu na wybraną formę rozliczenia PIT-36, warto przypomnieć najważniejsze zasady prawidłowego rozliczenia rocznego zeznania podatkowego:

  • pracuj na aktualnym, ważnym formularzu podatkowym PIT;

  • przed wysłaniem, ponownie sprawdź cały dokument lub poproś kogoś o wsparcie;

  • pamiętaj o końcowym terminie złożenia PIT;

  • sprawdź czy deklaracja jest kompletna i ewentualnie zawiera wymagane załączniki;

  • pamiętaj o podpisaniu dokumentu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here