Nadmiar i niedobór witaminy C – wpływ na zdrowie

Witamina C jest niezbędna dla organizmu – to wiadomo od dawna. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z konsekwencji, jakie mogą się wiązać z jej niedoborem, a także nadmiarem. Oba stany nie służą zdrowiu, dlatego warto się dowiedzieć, jakie są skutki zbyt małych, a z drugiej strony – zbyt dużych dawek witaminy C.

Nadmiar witaminy C – skutki

Zanim przejdziemy do skutków nadmiaru witaminami C, zastanówmy się najpierw, kiedy w ogóle można mówić o sytuacji, gdy w organizmie jest za dużo kwasu askorbinowego. Punktem wyjścia powinny być medyczne zalecenia, jednak określają one minimalną, a nie optymalną czy maksymalną z punktu widzenia korzyści zdrowotnych dawkę. Nie da się bowiem ukryć, że ilości 70-90 mg na dobę to naprawdę niewiele i jeśli zostanie przekroczona nieznacznie, to z pewnością nic złego się nie stanie.

Organizm potrafi bowiem sprawnie poradzić sobie z nadmiarem witaminy C, wydalając ją z organizmu. Przy dawkach kilkuset mg dziennie oddawanie moczu jest nasilone, co wynika właśnie z dużych ilości kwasu askorbinowego, których organizm nie jest w stanie przyswoić, w związku z czym pozbywa się ich. Sytuacja może się jednak pogorszyć w przypadku przyjmowania więcej niż 1 g dziennie. Jeśli dużą część z tego stanowi syntetyczna witamina C, istnieje ryzyko, że organizm się do niej przyzwyczai.

W rezultacie przyzwyczajania do syntetycznej witaminy C absorbcja kwasu askorbinowego z pożywienia może przebiegać mniej efektywnie, co przy zaprzestaniu brania syntetycznej witaminy paradoksalnie może skutkować niedoborami tego ważnego składnika. Wiele badań sugeruje również, że przyjmowanie zbyt dużych dawek witaminy C (powyżej 1 g dziennie) niekiedy przyczynia się do rozwoju kamicy nerkowej, przy czym znacznie częściej zdarza się to u mężczyzn, podczas gdy u kobiet takie zjawisko nie występuje.

Niedobór witaminy C – skutki

Niedobór witaminy C jest obecnie dość rzadki i może wynikać z ubogiej, mocno ograniczonej diety. Nie spożywając warzyw i owoców i ogólnie jedząc niewiele, należy się liczyć z ryzykiem braków kwasu askorbinowego w organizmie. Do najłagodniejszych skutków niedoboru witaminy C należą problemy ze skórą, paznokciami i włosami, które można zauważyć w szczególności u osób palących papierosy. Słabo gojące się rany, częste stany zapalne, gorsza odporność na infekcje i choroby, ogólne osłabianie – to poważniejsze symptomy braków kwasu askorbinowego w organizmie.

W skrajnych przypadkach, gdy przez długi czas nie przyjmuje się minimalnych dawek witaminy C, może dojść nawet do szkorbutu, który objawia się m.in. chorobami dziąseł, w tym także wypadaniem zębów. Skutkiem szkorbutu może być również żółtaczka, a zakażenie w czasie tej choroby może prowadzić do sepsy, co niekiedy kończy się śmiercią. Na szczęście obecnie takie ryzyko praktycznie nie istnieje, ponieważ przeciętna dieta Europejczyka zawiera odpowiednie dawki witaminy C, które pozwalają uniknąć jej niedoborów. W razie potrzeby warto sięgnąć po suplementy z bogatą zawartością kwasu askorbinowego, takie jak np. Vitamin C Antioxidant czy Vitamin C With Bioflavonoids od firmy Allnutrition.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem www.sfd.pl

Poprzedni artykułWyraź siebie czyli koszulki z własnym nadrukiem
Następny artykułJak pracować bez wychodzenia z domu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj