Nawierzchnie ogrodowe.

Każda osoba, która zajmuje się projektowaniem swojego przydomowego ogrodu pragnie, aby kreowana przez nią przestrzeń była jak najpiękniejsza. Dlatego też przygotowuje się zadbany trawnik, czy sadzi różnorodne rodzaje roślin. Nie można zapomnieć również o stworzeniu miejsca, w którym można usiąść i odpocząć. W końcu pojawia się także następujące pytanie – po czym stąpać w ogrodzie? Sprawdź jakie są najpopularniejsze sposoby aranżacji podwórkowych nawierzchni i wybierz ten, który najlepiej dopasuje się do Twojej koncepcji!

Jakie są najpopularniejsze rodzaje nawierzchni ogrodowych?

Czy wiesz, że ogród to nie tylko krótko przystrzyżony, intensywnie zielony trawnik? Projektując swój ogród trzeba pamiętać, że nie mogą się znajdywać w nim tylko i wyłącznie rośliny. Na podwórku powinny znaleźć się również nawierzchnie innego typu, tworzące chociażby chodniki, alejki, ścieżki, podjazd, schody, tarasy, czy też podłogi w altanach. Jest tego wiele, dlatego też warto wiedzieć, że do ich wykonania można użyć różnorodnych materiałów. Najpopularniejszymi są na przykład – kostka brukowa lub kamienna, żwir, płyty kamienne lub chodnikowe, nawierzchnie drewniane, beton artystyczny, czy nawet szkło hartowane. Doskonale widać więc, że nawierzchnie ogrodowe mogą być wykonywane z różnego typu materiałów budowlanych. Jednocześnie warto wskazać, że popularne jest stosowanie podziału takich nawierzchni na: gruntowe oraz twarde. Te drugie natomiast dzielą się jeszcze na nieulepszone oraz ulepszone.

Kostka brukowa – dlaczego warto ją wybrać?

Jednym z najpopularniejszym materiałów budowlanych wykorzystywanych w polskich ogrodach jest kostka brukowa. Na jej powszechność wpływa uniwersalność wykorzystania oraz szereg zalet takiego materiału budowlanego. Mocne strony kostki brukowej to chociażby – duża trwałość, odporność na zniszczenia i działanie czynników zewnętrznych, różnorodność modeli, kształtów i kolorów, jak również wyjątkowa swoboda w zakresie tworzenia kompozycji. Jednak, aby kostka brukowa służyła nam przed długi czas, należy dopasować jej grubość do ciężarów, jakie będzie musiała ona wytrzymywać. Zasada jest prosta – im bardziej obciążona będzie nawierzchnia z kostki brukowej, tym większą grubość musi mieć pojedyncza kostka. Stworzenie takiej nawierzchni to inwestycja na każdą kieszeń. Kostka brukowa jest łatwo dostępna na rynku i produkowana przez wielu producentów. Dzięki temu można wybrać wariant idealny dla siebie, zgodny z potrzebami oraz zasobnością portfela. Ponadto, ułożenie różnorodnych wzorów i motywów jest szybkie – można dokonać tego samodzielnie, lub korzystając z pomocy profesjonalnej firmy specjalizującej się w świadczeniu tego typu usług. Jedynym minusem w kontekście nawierzchni z kostki brukowej są jedynie wyrastające pomiędzy nią chwasty i mech. Takie rośliny są w tym miejscu nieproszonym gościem i zaburzają estetykę takiej nawierzchni. Należy więc jak najszybciej, starannie je usunąć. Jest to dosyć pracochłonne, jednak można sobie pomóc, korzystając z nowoczesnych środków ułatwiających z nimi walkę.

Jak wybrać nawierzchnię idealną dla naszego ogrodu?

Szeroki wybór nawierzchni ogrodowych z jednej strony daje właścicielom działek bardzo duże możliwości aranżacyjne. Jednocześnie stawia przed nimi wyzwanie związane z koniecznością wyboru konkretnego rozwiązania, bądź spójnego połączenia ze sobą kilku wariantów. Niezbędne jest również przeanalizowanie sposobów, na jakie ma być użytkowana dana powierzchnia. Ważne jest chociażby przeznaczenie nawierzchni. Jeśli jej zadaniem będzie pełnienie funkcji parkingu lub podjazdu, musi być ona wykonana z surowca naprawdę trwałego i wytrzymałego na ciężary. Dużo większa swoboda wyboru w tym zakresie jest przewidziana, gdy nawierzchnia będzie mniej obciążona – na przykład, jeśli ma to być ogrodowa alejka bądź ścieżka. Wybierając rodzaj nawierzchni ogrodowej trzeba myśleć przyszłościowo. Konieczne jest bowiem uwzględnienie ilości czasu, jaki jest się w stanie poświęcić na pielęgnowanie wykonanej wcześniej nawierzchni. Jeśli lubisz prace w ogrodzie oraz systematyczną opiekę nad nawierzchnią, możesz postawić na ułożenie na podwórku żwiru. Jeśli preferujesz prostsze wyjścia – zdecyduj się na wykorzystanie płyty kamiennej lub kostki brukowej. Ważne jest także to, aby cała aranżacja otoczenia Twojego domu pasowała do stylu, w jakim jest on zaprojektowany. Jeśli dom jest nowoczesny – taki powinien być też przylegający do niego ogród. Natomiast, gdy mieszkasz w tradycyjnym budynku, również na podwórku postaw na klasyczne rozwiązania.

Podsumowanie

Powyższe zestawienie doskonale pokazuje, że istnieje wiele rodzajów nawierzchni ogrodowych. Aranżując zieloną przestrzeń wokół naszego domu możemy więc korzystać z różnorodnych wariantów. Ostateczny dobór konkretnej nawierzchni powinien być uzależniony od stylu, w jakim zaprojektowany jest nasz ogród, a także rodzaju aktywności, jaką mamy zamiar tam wykonywać. Najlepiej jest więc wybrać rozwiązanie, które będzie zarówno atrakcyjne pod względem wizualnym, jak również komfortowe w użytkowaniu.

Poprzedni artykułBrak orgazmu: co robić? [6 rad]
Następny artykułJakie stroje kąpielowe będą modne w tym roku?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj