Opieka nad osobą starszą – jakie trzeba posiadać kwalifikacje?

Opiekunowie osób starszych wykonują specyficzne zajęcie. Opieka nad kimkolwiek, a zwłaszcza nad osobą starszą i często chorą, jest wymagającą pracą, którą wykonywać mogą osoby posiadające specyficzne kwalifikacje. Nie trzeba ukończyć studiów, jednak warto pewne doświadczenie posiadać. Czym charakteryzuje się dobry opiekun seniora? Jakie powinieneś lub powinnaś mieć cechy, żeby móc wykonywać tę pracę dobrze?

Dobra ręka do drugiego człowieka

Opieka nad kimkolwiek wymaga dobrego podejścia do drugiego człowieka, zrozumienia jego specyficznych potrzeb i bycia otwartym na współpracę, wysłuchanie. Ma to zwłaszcza znaczenie w przypadku opieki nad osobami chorymi – trzeba podchodzić do nich z dużą dozą ciepła, cierpliwości i troski, gdyż wpływa to na proces leczenia i zwyczajnie polepsza samopoczucie seniora – a to także część pracy opiekuna. Ludzie, którzy radzą sobie w pracy z drugim człowiekiem, są kontaktowi i nastawieni na rozmowę, świetnie odnajdą się w tej pracy.

Umiejętności językowe

W tej branży, znajomość języka kraju, do którego wyjeżdżamy na kontrakt, jest niezbędna. By dobrze wykonywać swoje obowiązki, powinniśmy bez problemu porozumieć się z naszym podopiecznym, a także z jego rodziną oraz personelem medycznym. Agencje pośredniczące, podczas procesu rekrutacyjnego, sprawdzają językowe umiejętności kandydatów, tak aby odpowiednie osoby posłać do niesienia pomocy. Jeśli i Ty jesteś zainteresowany pracą opiekuna, zwróć uwagę na swoje kompetencje językowe.

Doświadczenie

W tej pracy znaczenie ma także doświadczenie. Nie musi być ono rozległe, zdecydowanie wystarczy opieka nad członkiem rodziny (nie bierze się tu pod uwagi opieki nad dziećmi) lub wolontariat w domu seniora. Gdy brak nam takich doświadczeń, warto na wolontariat się zdecydować. Dzięki temu, możemy sobie uzmysłowić, z czym dokładnie wiązać się będzie nasza praca i czy jesteśmy gotowi na podjęcie takiego zobowiązania.

Inne umiejętności

Dobrze, gdy opiekun przeszkolony jest w udzielaniu pierwszej pomocy. W pracy z osobami starszymi i chorymi ma to duże znaczenie. Choć nie jest to konieczne, często osoby z wykształceniem pielęgniarskim, fizjoterapeutycznym lub pedagogicznym, mogą liczyć na nieco większe zarobki, gdyż ich wiedza i umiejętności sprawdzą się w tej pracy. Posiadanie prawa jazdy, również będzie stanowiło duży atut.

Nastawienie

Opieka nad osobą starszą wymaga z pewnością odpowiedniego nastawienia. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, osoby, które zajmują się innymi, muszą okazać im ciepło i zrozumienie, być partnerem do rozmowy i zorganizować im wolny czas w sposób atrakcyjny i aktywny. Osoby starsze często cierpią na samotność, dlatego to opiekun staje się niejako kolejnym członkiem rodziny, często przyjacielem seniora. Osoby, które chcą podjąć się tego zajęcia tylko ze względu na atrakcyjne zarobki, mogą odejść z tego doświadczenia rozczarowane i zmęczone. Odpowiednie nastawienie to klucz do sukcesu!

Poprzedni artykułProjektowanie wnętrza w stylu klasycznym – kilka wskazówek na początek
Następny artykułWykorzystanie stolików kawowych w aranżacji wnętrz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj