Polska coraz bardziej bezgotówkowa

Polska coraz bardziej bezgotówkowa

Polska bezgotówkowa powoli staje się rzeczywistością. Polacy coraz częściej korzystają z płatności bezgotówkowych i – jak przyznają w badaniach opinii publicznej – oczekują większej dostępności terminali płatniczych.

Coraz rzadziej sięgamy do portfela po gotówkę, a jeśli płacimy tradycyjnym pieniądzem – są to zazwyczaj zakupy za niewielką kwotę. Wzrasta przy tym liczba osób, które preferują transakcje bezgotówkowe – nie tylko kartą płatniczą, ale także smartfonem i za pomocą systemu BLIK.

Jak pokazują wyniki licznych badań, Polacy chętniej płaciliby bez gotówki gdyby… mieli taką możliwość. Tymczasem co najmniej raz w miesiącu ich karta okazuje się bezużyteczna, gdyż konsumenci nie mają możliwości jej użycia. Dzieje się tak najczęściej w niewielkich sklepach np. metalowych czy w pasmanteriach. Wiele punktów handlowo-usługowych, np. z obawy przed kosztami instalacji i obsługi urządzeń, nie oferuje swoim klientom możliwości skorzystania z terminali płatniczych.

Czym jest program Polska Bezgotówkowa?

Naprzeciw potrzebom klientów, a także wielu przedsiębiorców, wychodzi program Polska Bezgotówkowa. Program oferuje znaczne wsparcie finansowe, ponieważ udostępnia darmowe terminale płatnicze i zwalnia przedsiębiorców z opłat za ich użytkowanie przez 12 miesięcy.

Program skierowany jest do małych i średnich przedsiębiorców, którzy do tej pory nie zainstalowali w swoich punktach terminali płatniczych. By wziąć w nim udział należy wejść na stronę bezgotowki.pl, wybrać – w zależności od potrzeb – do trzech terminali płatniczych i wypełnić zamieszczone na stronie zgłoszenie. Po przejściu weryfikacji kurier dostarczy urządzenia pod wskazany adres. Program od września 2018 roku obejmuje także instytucje publiczne. Więcej informacji o programie Polska Bezgotówkowa znajdziesz na stronie https://bezgotowki.pl/o-programie/.

Większa dostępność terminali płatniczych jest kluczowa z punktu widzenia wygody, bezpieczeństwa i komfortu klientów. W wielu krajach, zwłaszcza skandynawskich, rozwijana jest idea o nazwie „cashless society”, która zakłada znaczące zmniejszenie, a nawet wyeliminowanie z obrotu tradycyjnych pieniędzy. Społeczeństwa coraz chętniej dokonują transakcji elektronicznych i w rezultacie, jak np. w Szwecji, ponad 80 proc. płatności odbywa się z wykorzystaniem waluty elektronicznej.

W Polsce w 2013 roku przeprowadzono 81 proc. ogółu transakcji gotówką. W 2016 roku było to już 63 proc. Obecnie płatności kartą preferuje ok. 30 proc. konsumentów . Polska staje się coraz bardziej bezgotówkowa.

Poprzedni artykułSkuteczna naprawa przepustnicy
Następny artykułWi-Fi w domu – jak obronić się przed atakiem hakera?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj