Szybki sposób na posprzątane mieszkanie. Rozpraw się z bałaganem raz na zawsze

Porządek nie chce zachowywać się jak bałagan i robić sam. To my musimy o niego dbać. Najlepiej na bieżąco, bo jeśli choć trochę zaniedbamy dbałość o porządek, możemy stanąć przed prawdziwym wyzwaniem. A tego nikt nie lubi. Dlatego przypominamy sprawdzone sposoby na utrzymanie porządku w domu.

Odkładaj na miejsce

To naczelna zasada osób, które chcą utrzymać porządek w mieszkaniu. Przecież bałagan bierze się właśnie stąd, że nie odkładamy na miejsce. Po prostu to róbmy. Od razu, bez usprawiedliwiania się, że to tylko na chwilę. W krótkim czasie zostaniemy otoczeni rzeczami odłożonymi „na chwilę”. A przecież odłożenie na miejsce to właśnie ta chwila. Zostawianie „gdzie popadnie”, jest po prostu nielogiczne.

Stosuj zasadę dwóch minut

Jeśli dana czynność zajmuje mniej niż dwie minuty, najlepiej wykonać ją od razu. Na przykład umyć szklankę, przetrzeć zachlapany blat, schować sweter do szafy, odwiesić ręcznik do łazienki. Przykłady można mnożyć w nieskończoność, przy czym szybko okaże się, że robiąc pewne rzeczy mimochodem, tak naprawdę rozprawiamy się z połową domowego nieporządku.

Nie gromadź niepotrzebnych przedmiotów

Rozmaite „przydasie” skutecznie utrudniają utrzymanie porządku w domu. Przy czym, o ironio losu, bardzo rzadko naprawdę się przydają. Najczęściej zalegają w licznych szufladach „na wszystko i nic”, na dnie szaf, na pawlaczach, w piwnicach, na strychach, w garażach i innych pomieszczeniach gospodarczych. Kiedy jest ich naprawdę dużo, stoją niby z boku, ale w widocznym miejscu. Zbierają kurz i utrudniają sprzątanie. Przy pozbywaniu się „przydasi” można zastosować metodę polecaną przez szafiarki. Jeśli coś nie było przez rok używane, to raczej już się nie przyda i można wyrzucić. W przypadku cennych przedmiotów i urządzeń ten okres można wydłużyć do dwóch lat. Potem po prostu sprzedajmy to, czego wyrzucić szkoda.

Wprowadź harmonogram

I ściśle się go trzymaj. Unikniesz chaotycznego sprzątania w kilku pomieszczeniach jednocześnie. Niby sprzątasz kuchnię, ale idziesz do łazienki po środek czyszczący i przy okazji myjesz umywalkę i lustro. Znasz to? To niedobrze. Efektywne sprzątanie polega na rozprawieniu się z jednym pomieszczeniem i przejściem do kolejnego. Kuchnia i łazienka na ogół wymagają najwięcej pracy, lepiej nie planować sprzątania ich na ten sam dzień. Kuchnia i łazienka nie powinny być sprzątane również w dzień cotygodniowych zakupów. Nie wystarczy czasu albo energii. Zakupy lepiej połączyć z odkurzeniem sypialni, co nie powinno być męczące.

Podziel obowiązki

Jednoosobowe utrzymywanie porządku w domu to mit, z którym pora się rozprawić. To nie ma prawa się udać. Powód jest prosty – kto nie sprząta, ten nie czuje się w obowiązku dbać o porządek. Dlatego do prac domowych warto wciągać nawet małe dzieci. Szybko zrozumieją, że jak nie będą bałaganić, to zostanie więcej czasu na zabawę.

Podział obowiązków to delikatny temat w wielu domach. Czasem wymaga dyplomacji i wyczucia odpowiedniej chwili. A czasem warto skorzystać z jeszcze jednego rozwiązania.

Korzystaj z pomocy

Tym razem nie chodzi o członków rodziny, ale o pomoc z zewnątrz. Jeśli praca zawodowa pochłania dużo czasu i na sprzątanie zostają smętne resztki, które wolelibyśmy wykorzystać inaczej, warto rozważyć zatrudnienie pomocy domowej. Sprzątanie w Warszawie po dwunastu godzinach pracy na pewno nie jest zajęciem atrakcyjnym. A przecież wystarczy, by raz w tygodniu przyszła osoba sprzątająca zawodowo. Ona rozprawi się z brudem i bałaganem szybciej niż my, po prostu dlatego, że ma wprawę i wypracowane sprawdzone systemy pracy.

Poprzedni artykułOrganizacja komunii świętej
Następny artykułBrak orgazmu: co robić? [6 rad]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj