Wi-Fi w domu – jak obronić się przed atakiem hakera?

Wi-Fi w domu - jak obronić się przed atakiem hakera?

Korzystanie z sieci Wi-Fi w domu jest bardzo wygodne, ponieważ można się dzięki temu łączyć z Internetem z niemal każdego miejsca przy wysokiej jakości sygnale. Pozwalają na to najnowsze urządzenia. Niestety w takim przypadku zwiększone jest ryzyko ataku ze strony hakerów. Czy i w jaki sposób można się przed nimi obronić?

Nowinki technologiczne w Wi-Fi a ataki hakerów

Rozwiązania techniczne w zakresie udostępniania Internetu są coraz ciekawsze. Już nie tylko router jest urządzeniem, do którego można się podłączyć, by korzystać z sieci. Na przykład popularny operator INEA oferuje Wi-Fi Premium, czyli specjalny sprzęt, które wzmacnia sygnał oraz zapewnia dostęp do sieci Wi-Fi w całym domu.

Jak się obronić przed hakerami przy korzystaniu z sieci Wi-Fi

Jeśli w domu lub w mieszkaniu funkcjonuje sieć Wi-Fi, należy przede wszystkim zadbać o to, by ustawić w niej odpowiednie zabezpieczenia. W ustawieniach warto korzystać z protokołu uwierzytelniania typu WPA2 Personal oraz z szyfrowania AES, a także ustawić odpowiednie hasło, które będzie się składało nie tylko z małych i dużych liter, ale również z cyfr i symboli. Dlaczego jest to tak istotne? Otóż okazuje się, że w przypadku, w którym stworzy się hasło dostępowe dla użytkowników sieci Wi-Fi składające się z 10 cyfr, ze względu na małą liczbę kombinacji może ono być złamane już w ciągu niecałych 2 minut, z kolei hasło dostępowe 26-literowe – w około 2,5 dnia. Poprzez zastosowanie różnych liter, cyfr i symboli można znacznie utrudnić hakerowi włamanie się do sieci Wi-Fi, a w konsekwencji do komputerów użytkowników, sprawiając, że będzie to prawie niemożliwe, lub bardzo poważnie zniechęcając hakera do takiego włamania (ze względu na czas, który będzie on musiał na to poświęcić).

Przy korzystaniu z sieci Wi-Fi konieczne jest również zainstalowanie programu antywirusowego, i to najlepiej tego płatnego. Darmowe programy mogą nie zabezpieczyć w pełni danych użytkownika (w tym wszelkiego rodzaju haseł do poczty czy też do kont bankowych) przed aplikacjami szpiegowskimi.

Poprzedni artykułPolska coraz bardziej bezgotówkowa
Następny artykułProdukty pochłaniające mocz – wszystko, co warto o niech wiedzieć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj