Zatrzymanie i nietrzymanie moczu u mężczyzn. To częsta i szkodliwa dla zdrowia dolegliwość

Wielu mężczyzn ma problem z nietrzymaniem oraz zatrzymaniem moczu. Są to dolegliwości nie tylko krępujące, ale też niebezpieczne dla zdrowia. Co robić, gdy zauważymy któryś z problemów?

Nawet 25% panów ma problem z nietrzymaniem moczu. Nieco mniej – z zatrzymaniem go. Obie dolegliwości są niepokojące, aczkolwiek ta druga przy braku szybkiej i fachowej pomocy może doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego żadnych fizjologicznych objawów nie wolno ignorować.

Różne typy nietrzymania moczu

Zatrzymanie moczu u mężczyzn jest znacznie bardziej niebezpieczne niż nietrzymanie go. Aczkolwiek w jednym i drugim przypadku koniecznie trzeba się udać do lekarza, który zdiagnozuje problem oraz jego przyczynę i podejmie szybkie leczenie. Problem z utrzymaniem moczu w pęcherzu najczęściej dotyka starszych panów. Wpływ na to może mieć prostata, infekcje układu moczowego, nadwaga, cukrzyca, moczopędne leki czy choroby zwyrodnieniowe układu nerwowego. Wyróżnia się kilka typów nietrzymania moczu:

– naglące,

– wysiłkowe,

– kropelkowe,

– z przepełnienia.

Wielu panów, którzy mają ten problem, rezygnuje z kontaktów towarzyskich oraz jakiejkolwiek aktywności, obawiając się, że ktoś się o nim dowie. Do tego dochodzi mokre ubranie i nieprzyjemny zapach moczu. Dlatego konieczne jest odpowiednie leczenie, często niezbędny jest zabieg lub operacja, które zwalczą zaistniały problem i pozwolą wrócić do normalności. Specjalista wielokrotnie zaleca także odpowiednie ćwiczenia oraz przyjmowanie leków.

Zatrzymanie moczu u mężczyzn – co robić?

Znacznie niebezpieczniejsze niż nietrzymanie jest zatrzymanie moczu u mężczyzn. Gdy tylko się pojawi, konieczna jest natychmiastowa wizyta u specjalisty. Zatrzymanie może być ostre lub przewlekłe. Do tego pierwszego dochodzi często w wyniku rozrostu stercza, kamicy nerkowej (kamień w cewce powoduje jej zatkanie), zrostów, nowotworów, urazów kręgosłupa, zakażenia układu moczowego, przyjmowania niektórych leków (np. przeciwko depresji), operacji w znieczuleniu ogólnym, problemów prostaty. Ostre zatrzymanie moczu u mężczyzn często przychodzi nagle, aczkolwiek zdarza się, iż pacjenci kilka dni wcześniej mogą zauważyć charakterystyczne objawy, np. ogólne osłabienie, nadmierne pocenie się, trudność z wypróżnianiem pęcherza, zaburzenia świadomości, złe samopoczucie, a nawet utrata przytomności.

Przewlekłe zatrzymanie moczu z reguły trwa jakiś czas, polega na niecałkowitym opróżnianiu pęcherza. Chory odczuwa ból podbrzusza oraz ciągłe parcie na pęcherz – mimo to wizyta w toalecie nie przynosi oczekiwanej ulgi. Z czasem w pęcherzu pozostaje coraz więcej moczu, a dolegliwości z tym związane mogą się nasilać.

Leczenie zatrzymania moczu zależy głównie od stopnia przypadłości. Najpierw jednak lekarz musi opróżnić pęcherz. Stosowane są wówczas głównie dwie metody – cewnik Foleya, czyli gumowa rurka wprowadzana do pęcherza przez cewkę moczową, lub punkcja nadłonowa – wbicie igły nad spojeniem łonowym, by dotrzeć do pęcherza i odciągnąć mocz.

Później wielokrotnie koniecznie jest poddanie się zabiegowi chirurgicznemu oraz podjęcie leczenia farmakologicznego. Warto wiedzieć także, że zatrzymanie moczu u mężczyzn może nieść ze za sobą powikłania, jak np. zapalenie jąder, gruczołu krokowego czy uszkodzenia cewki moczowej oraz pęcherza (może nawet dojść do jego pęknięcia).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here