Ciekawostki o książkach – Jak zachęcić dziecko oraz dorosłych do regularnego czytania?

Czytanie książek to cała masa korzyści, dlatego też warto przekonywać do tego dzieci już od najmłodszych lat. Na całe szczęście istnieją skuteczne sposoby na rozwinięcie zainteresowania literaturą.

Jak zachęcić dziecko do czytania książek?

Oczywiście, aby przyniosło to oczekiwane efekty, należy zacząć już od maleńkości. Wiele ze skutecznych metod znaleźć można pod linkiem https://skupszop.pl/blog/jak-zachecic-dziecko-i-doroslych-do-czytania-sprawdz-kilka-prostych-sposobow . Są to w większości proste triki, które z powodzeniem można przenieść do swojej codzienności i tym samym zaszczepić w swoim dziecku ciekawość względem książek. Najważniejszą kwestią wydaje się tutaj dobór odpowiedniej literatury względem wieku dziecka. Wiadomo, iż zbyt poważne utwory mogą łatwo znudzić dziecko, a tym samym w następstwie zniechęcić je w ogóle do sięgania po książki nawet w przyszłości. Książki powinny być więc dobrane do wieku, ale także do zainteresowań oraz poziomu rozwoju. Powieść musi być przede wszystkim zrozumiała i ciekawa. Dobrym sposobem będzie próba dania dziecku wolnej ręki. Dzięki temu będzie mógł samodzielnie wybrać to, co go ciekawi i nabyć tę książkę. Będzie to korzystne z obydwu względów. Przede wszystkim dziecko wybierze to, co faktycznie mu się podoba, a dodatkowo zobaczy, że jego zdanie też się liczy i ma prawo do dokonywania drobnych wyborów.
Oczywiście dziecko musi też mieć prawidłowe wzorce. To dlatego, jeśli zauważy, że rodzice nic nigdy nie czytają, samo także nie będzie chciało sięgać po książki i raczej wybierze inne rozrywki. Trzeba przecież pamiętać, że zwłaszcza małe dzieci to doskonali obserwatorzy i często wzorują się na tym, co widzą w swoim najbliższym środowisku.

Jak wpłynąć na młodzież, aby chętniej czytała?

Namówić dziecko w wieku nastoletnim do regularnego sięgania po książki to nie lada wyzwanie! Między innymi dlatego, iż jest to okres buntu, ale także i czytania wielu szkolnych lektur, które dla niektórych wydają się być prawdziwą udręką. Wszystkie te czynniki mogą skutecznie zniechęcić do dobrowolnego sięgania po książki. To dlatego w tym przypadku należy zadziałać tak, jak i z młodszymi dziećmi i po prostu podsuwać im pozycje, które mogą być dla nich interesujące. Warto sprawdzać nowe książki, które są dedykowane nastolatkom. Takie pozycje znaleźć można w wielu księgarniach, zarówno stacjonarnych, jak i tych online. Oczywiście zawsze warto kierować się zainteresowaniami dziecka. Wybór jest na tyle szeroki, że, z całą pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Dobrym sposobem jest także podjęcie dyskusji o lekturach. Rozmawianie o wrażeniach po przeczytaniu danej książki, czy dogłębniejsze zastanowienie się z dzieckiem nad sensem danej powieści zawsze przynoszą oczekiwane efekty. Wspólna rozmowa oraz zastanowienie się nad przeczytaną lekturą, z całą pewnością będą dobrym motywatorem do wybrania w przyszłości kolejnej książki. Dopingowanie i wspieranie w czytelnictwie zawsze jest skuteczną metodą postępowania z nastolatkami.

Poprzedni artykułModne i pełne uroku, letnie stylizacje dla kobiet i mężczyzn
Następny artykułLato cały rok

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj