Ciepła woda z podgrzewacza

Ciepłą wodę użytkową najczęściej uzyskuje się dzięki instalacji CO. Coraz popularniejsze jest jednak rozłączenie obu tych możliwości i podgrzewanie wody na przykład dzięki wykorzystaniu energii elektrycznej. Bywa to korzystne między innymi dlatego, że system centralnego ogrzewania latem może „odpocząć”. Do przygotowania wody do mycia używany jest wówczas choćby elektryczny podgrzewacz wody. To urządzenie na tyle praktyczne, że nie tylko pozwala na wykorzystanie go zamiast pieca CO, ale też jest ekonomiczne, ponieważ pobiera energię tylko wówczas, gdy podgrzewa się wodę.

Jak działa podgrzewacz?

Tego typu urządzenie może zostać zamontowane w zasadzie w każdym domu lub mieszkaniu. Do wyboru są podgrzewacze przepływowe oraz pojemnościowe. Ten drugi rodzaj, czyli tak zwany bojler elektryczny odpowiada za podgrzanie i magazynowanie wody. Jest więc dobrym rozwiązaniem w przypadku większych domów i większej liczby domowników.

Każdy elektryczny podgrzewacz wody działa w ten sposób, że specjalna grzałka doprowadza wodę do odpowiedniej temperatury. W przypadku urządzeń pojemnościowych woda zostaje jeszcze zmagazynowana, dzięki czemu można jej użyć za jakiś czas.

Podgrzewacz dobrym pomysłem do każdego domu

Skorzystanie z podgrzewacza może być dobrym pomysłem nie tylko dlatego, by choć na chwilę unieruchomić instalację centralnego ogrzewania. Bardzo często jest to rozwiązanie tańsze, niż konieczność budowania całej instalacji do ogrzewania wody. Jak można zaplanować system z wykorzystaniem energii elektrycznej? Jeśli zdecydujemy się na elektryczny przepływowy podgrzewacz wody, to powinien być on zainstalowany przy każdym punkcie, w którym używa się wody. Na szczęście przy wykorzystaniu niewielkiej mocy jest to stosunkowo tanie rozwiązanie. Nie trzeba ich montować przy każdym kranie. W wielu domach, gdzie jest system CO, sprawdzają się na przykład w łazienkach. Warto podkreślić, iż woda, która gromadzi się w rurach, po zakręceniu kurka stygnie. Jeśli więc odkręcimy kran ponownie po jakimś czasie, musimy chwilę odczekać, aby spłynęła, a nagrzała się woda przepływająca przez podgrzewacz.

Jeśli idzie o bojler elektryczny, to jest ogromny wybór tego typu sprzętu. Ten produkt dzieli się na dwa rodzaje: podgrzewacze ciśnieniowe mogą obsłużyć większą liczbę punktów, ponieważ są bardziej pojemne, z kolei bezciśnieniowe dedykowane są do jednego punktu, gdyż posiadają zdecydowanie mniejszą pojemność. Te pierwsze są bardziej praktyczne, w zasadzie krany w całym domu mogą być do nich podłączone. Przykładem są dostępne w sklepie Bridom bojlery elektryczne. Pojemność nawet do 100 l umożliwia podłączenie wanny, umywalki i zlewozmywaka. Ułatwione mocowanie, w niektórych modelach dość kompaktowe kształty, dzięki czemu można na nie wygospodarować miejsce nawet w mniejszych pomieszczeniach – między innymi dzięki tym cechom bojler Bosch sprawdza się w wielu domach i mieszkaniach.

Wybór podgrzewacza zależy od wielu czynników, takich jak potrzeby użytkowników czy możliwości przestrzenne. Dobry elektryczny przepływowy podgrzewacz wody sprawdzi się w łazience albo w kuchni. Tego typu produkty zajmują niewiele miejsca, montuje się je na przykład nad albo pod umywalką, często zaopatrzone są we wbudowaną baterię. W przypadku gospodarstw rolnych w grę wchodzą już raczej podgrzewacze pojemnościowe i to ciśnieniowe, czyli przygotowane na podgrzanie większej ilości wody.

Poprzedni artykułInstrukcja montażu karniszy – jak zrobić to prawidłowo?
Następny artykułPieniądze potrzebne od zaraz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj