Czujnik czadu i gazu — jak zabezpieczyć dom przed wysokim stężeniem gazu i tlenkiem węgla?

Czad jest gazem silnie trującym i każdego roku w wyniku jego ulatniania się umierają tysiące osób. Z kolei niesprawny element wykorzystujący gaz ziemny lub propan-butan to prosta droga do bardzo groźnego w skutkach wybuchu. Na szczęście niedrogie i skuteczne rozwiązania elektroniczne są w stanie sprawnie poradzić sobie z detekcją obu tych gazów, w odpowiednim momencie alarmując mieszkańców o problemie.

Czy warto kupić wielozadaniowy czujnik?

W domach, w których występują potencjalne źródła czadu lub funkcjonuje instalacja gazowa – w kuchni, łazience, kotłowni – stosowanie czujników tlenku węgla i gazu jest wysoce wskazane. Warto przy tym wybierać te egzemplarze, które posiadają ważne europejskie certyfikaty i są testowane w warunkach laboratoryjnych. Unikać należy bardzo tanich modeli sprowadzanych bezpośrednio z Chin, ponieważ nie oferują one wystarczającej jakości, aby być w 100% pewnym skuteczności zabezpieczenia.

Czym wyróżnia się nowoczesny, domowy detektor gazu?

Czujnik czadu i gazu to urządzenie przeznaczone do pracy ciągłej. Najprostsze modele są zasilane bateryjnie, jednak najlepszy system w tym przypadku powinien działać w oparciu o prąd zmienny w postaci podstawowego źródła, a bateria 9 V występować jako opcja awaryjna. Takim rozwiązaniem może pochwalić się czujnik CTG-01, produkowany przez firmę Zamel. Oprócz syreny alarmowej i diod kontrolnych wyposażony jest on również w wyświetlacz LCD. Można na nim łatwo i wygodnie odczytać zmiany bieżącego stężenia tlenku węgla oraz gazu w pomieszczeniu, w którym czujnik się znajduje.

Czujnik czadu i gazu – cena

Chociaż bezpieczeństwo i życie ludzkie warte jest każdych pieniędzy, to za czujnik nie trzeba płacić zbyt wiele. Wspomniany wcześniej detektor można nabyć za około 130 zł, co przy wysokiej jakości konstrukcji i wielu opcjach dodatkowych jest dość skromną kwotą. Więcej informacji na temat cen tych oraz innych urządzeń można uzyskać dzięki lekturze innej publikacji: „Sensory, czujniki ruchu i obecności w inteligentnym domu – jaki to koszt?”.

Warto na każdym kroku wspierać się użyteczną elektroniką, korzystać z bogactwa jej możliwości i tym samym pomagać sobie w codziennym życiu. Czujnik gazu i czadu powinien być podstawowym wyposażeniem wszystkich tych nieruchomości, które są w jakikolwiek sposób zagrożone tymi czynnikami.

Poprzedni artykułZmiany w zakresie delegowania pracowników do pracy w Niemczech
Następny artykułDobrze dobrana sukienka gwarancją udanej zabawy na weselu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj