W Polsce ogrzewanie gospodarstw domowych gazem płynnym staje się coraz popularniejsze. Jest to metoda grzewcza posiadająca wiele zalet – wskazuje się tu przede wszystkim na wygodę i aspekty ekologiczne.
Ogrzewanie gazem ze zbiornika – dla kogo?
Brak przyłącza gazowego często uniemożliwia korzystanie z ogrzewania gazowego. Zazwyczaj borykają się z nim mieszkańcy bloków. Właściciele wolnostojących domów mogą skorzystać z rozwiązania, jakim jest ogrzewanie na gaz płynny ze zbiornika. Wystarczy na działce wygospodarować odpowiednie miejsce na zbiornik (naziemny lub podziemny), a wszelakie kwestie związane z montażem należy załatwić z dostawcą paliwa. Warto wybierać sprawdzone firmy, takie jak np. Amerigas, które gwarantują wysoką jakość usług i oferowanych produktów. Gaz płynny ze zbiornika jest świetną alternatywą dla gazu naziemnego – zwłaszcza że nie wszystkie tereny w Polsce są przystosowane do ogrzewania posesji gazem ziemnym.
Ogrzewanie gazem ze zbiornika – czy to się opłaca?
O opłacalności omawianego rozwiązania decyduje wiele czynników. Każda osoba zainteresowana ogrzewaniem domu w taki sposób musi we własnym zakresie przeprowadzić niezbędne kalkulacje. Przy tej okazji warto mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim zbiornik z gazem płynnym daje niezależność od dostawców gazu ziemnego – wykonanie przyłącza nierzadko wiąże się z bardzo wysokimi kosztami. Im dalej znajduje się posesja od gazociągu, tym jest drożej. Instalacja zbiornika nie jest skomplikowana. Jeśli nie przekracza on 7 m3, nie jest wymagane zezwolenie na budowę. Zbiornik trzeba uzupełniać średnio 2 razy w roku.
Ogrzewanie gazem ze zbiornika – największe zalety
Wygoda, nieskomplikowany montaż, atrakcyjne ceny – to najważniejsze przesłanki przemawiające na korzyść ogrzewania domu gazem płynnym ze zbiornika. LPG jest ponadto czystym paliwem – przy jego spalaniu nie powstają substancje szkodliwe dla środowiska. Łatwiej też utrzymać w czystości urządzenia grzewcza. Poza tym jest to bardzo wydajne paliwo.