Głowice termostatyczne a prawo polskie

Montaż zaworu przygrzejnikowego wraz z głowicą termostatyczną to coś więcej, niż metoda na ograniczenie niemałych wydatków na ogrzewanie pomieszczeń. Począwszy od 2002 roku istnieją w polskim prawie bardzo konkretne wytyczne, które wskazują na konieczność instalacji tego typu modyfikacji pracy grzejników. Czego dokładnie dotyczą wspomniane przepisy i jakie wnioski należy z nich wyciągnąć, decydując się na ogrzewanie grzejnikami?

Wymagania prawne w kwestii ogrzewania pomieszczeń

Informacje dotyczące wykorzystywania systemów regulacji ogrzewania w pomieszczeniach znajdziemy w pełnym kształcie w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury wprowadzonym w życie w pierwszej połowie 2002 roku. Wymienia ono szczegółowo zarówno wymogi dotyczące grzejników, jak i alternatywnych urządzeń, dzięki którym ciepło pochodzące z instalacji grzejnej dostarczane jest do budynków. W myśl przepisów przytoczonego Rozporządzenia, z którym można zapoznać się szczegółowo na stronach rządowych, głowica termostatyczna lub inny typ regulatora przepływu powinien znaleźć się przy każdym grzejniku, niezależnie od miejsca, gdzie ten się znajduje. Co więcej, zaznaczono także konieczność stosowania automatycznych regulatorów, zarówno w przypadku ogrzewania ze źródła elektrycznego, jak i gazowego czy pochodzącego z oleju opałowego.

Regulacje prawne – co to oznacza dla właścicieli budynków?

Powyższy skrót postanowień Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w kwestii warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, nie pozostawia użytkownikom systemów grzewczych wielkiego pola do manewru, jeśli chodzi o interpretację obowiązujących przepisów. Wszyscy właściciele budynków – czy to publicznych, czy prywatnych – zobowiązani są jednoznacznie do montażu sprawnie funkcjonujących automatycznych regulatorów ogrzewania, z których do najpopularniejszych należą głowice termostatyczne – salus-controls.pl Na szczęście nie jest wyłącznie przepis rodzący dla przeciętnych mieszkańców tylko dodatkowe wydatki. Grzejniki wyposażone w zawory z dopasowanymi do nich głowicami termostatycznymi są w stanie pracować znacznie wydajniej niż urządzenia grzewcze, których temperatura zależy wyłącznie od ciepła dostarczanego z sieci.

Poprzedni artykułDlaczego lubimy bale przebierańców?
Następny artykułBlizny potrądzikowe? Wybierz się do dobrego gabinetu kosmetologicznego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj