Hiacynty – wszystko, co trzeba wiedzieć o ich uprawie

Hiacynty (Hyacinthus) to jedne z najpiękniejszych roślin cebulowych budzące rzeczywisty zachwyt swoimi groniastymi barwnymi kwiatostanami i urzekającym zapachem. Są chętnie uprawiane zarówno w ogrodach, na balkonach jak i w domu. Jak je prawidłowo pielęgnować?

Cebulki hiacyntów najczęściej wykorzystuje się do dekoracji wiosennych rabat. To cenne obrzeża lub rośliny pierwszego planu (osiągają do 30cm wysokości). Ponadto dobrze prezentują się uprawiane wzdłuż nawierzchni i w ogrodach skalnych. Ze względu na intensywny zapach warto sadzić je w pobliżu drzwi wejściowych, okien i elementów małej architektury. Nadają się do uprawy pojemnikowej – jako dekoracje balkonów, tarasów a także wnętrz. Można je łączyć z innymi gatunkami (np.: tulipanami) lub w obrębie rodzaju. Hiacynty są różnorodne kolorystycznie – w sprzedaży można nabyć odmiany kwitnące m.in na biało (’Aiolos’), żółto (’Gipsy Princess’), łososiowo (’Gipsy Queen’) i niebiesko (’Blue Pearl’). Zasady pielęgnacji są takie same dla poszczególnych gatunków/odmian.

Jakie wymagania mają hiacynty?

Hiacynty dobrze rozwijają się zarówno w miejscach słonecznych jak i lekko zacienionych. Niewskazane jest pełne zacienienie (słabe kwitnienie, mało zwarte kwiatostany).

Podłoże przed sadzeniem należy starannie przygotować. Trzeba oczyścić je z chwastów, przekopać i spulchnić. Dodatkowo na tym etapie warto wymieszać z glebą nawozy organiczne (kompost, obornik). Na cięższych glebach konieczne może być zastosowanie warstwy drenażowej (lepiej unikać uprawy na glinie i w podłożu mało przepuszczalnym). Gleby lekkie także są nieodpowiednie, powinno się je użyźnić. Hiacynty preferują żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne podłoża o odczynie zbliżonym do obojętnego.

Sadzenie i przesadzanie cebul hiacyntów

Cebulki zakupisz w https://www.bilscy.info/hiacynty

Cebule hiacyntów sadzi się piętką do dołu w drugiej połowie września, wtedy zazwyczaj panują optymalne do aklimatyzacji warunki klimatyczno-glebowe. Głębokość sadzenia powinna być równa trzykrotnej wysokości cebul. Uśredniając cebulki hiacyntów najczęściej sadzi się na głębokości 10cm. Wcześniej zaleca się je potraktować preparatem przeciwgrzybowym (np.: Kaptanem). To ograniczy ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób, np.: szarej pleśni, zgnilizny twardzikowej oraz zgnilizny bakteryjnej cebul i pędów. Prawidłowa rozstawa (odległość) pomiędzy cebulami wynosi 15-20cm.

Cebule hiacyntów wytrzymują polskie zimy (stanowisko uprawy trzeba jesienią okryć ściółką), ale przynajmniej co 2-3 lata powinno się je wykopywać. Takie działanie pozytywnie wpłynie na ich zdrowotność a także kwitnienie.

Cebule hiacyntów wykopuje się po przekwitnięciu w fazie, gdy już zasychają liście. Najczęściej przypada to na przełom czerwca i lipca. Trzeba je lekko podsuszyć, a potem przenieść do chłodnego pomieszczenia. Można przechowywać w skrzyniach wypełnionych suchym torfem lub piaskiem. Z hiacyntami uprawianymi na balkonie i tarasie trzeba w taki sposób postępować corocznie, gdyż pozostawione w pojemnikach na zewnątrz nie przetrwają zimy. Rośliny rozmnaża się przez oddzielenie cebul przybyszowych.

Hiacynty – podstawowe zabiegi pielęgnacyjne w sezonie

W trakcie sezonu hiacynty powinno się regularnie odchwaszczać i spulchniać ziemię w ich pobliżu (delikatnie). Sporadycznie konieczne może być podlewanie, np.: w mało deszczowe wiosny. Jeśli nie zastosowało się nawozu organicznego, można skorzystać z nawozów mineralnych. Optymalne są te zawierające zwiększoną ilość fosforu i potasu. Co pewien czas warto lustrować cebule. Poza wymienionymi powyżej chorobami problemem mogą być szkodniki, np.: węgorek niszczyk, rozkruszek korzeniowy i udnica cebulówka.

Pędzenie cebul hiacyntów

Cebule można pędzić w doniczkach w pomieszczeni jesienią lub na początku zimy. Umieszcza się je w żyznej glebie, po czym pojemniki przenosi na 8-10 tygodni do chłodnego (8-10ºC), ciemnego pomieszczenia. Gdy pojawią się kiełki, zaleca się je okryć stożkami papierowymi. Osłony zdejmuje się, gdy rośliny wypuszczą pąki. To jednocześnie znak, że cebule można przenieść do cieplejszego pomieszczenia (np.: na parapet).

Więcej na: https://www.bilscy.info/

Poprzedni artykułZatrzymanie i nietrzymanie moczu u mężczyzn. To częsta i szkodliwa dla zdrowia dolegliwość
Następny artykułNajważniejsze funkcjonalności konta osobistego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj