Ile kalorii ma czerwone wino? Wpływ lampki wina na dietę

Praktycznie w każdej diecie fundamentalne stwierdzenie to: dużo ruchu i odstawienie alkoholu. Wiadomo – procenty w dużej mierze wyjaławiają organizm i psują kondycję, ale czy tylko o to chodzi dietetykom? Szczególnie panie, które dbają o linie, często zadają sobie pytanie: ile kalorii ma czerwone wino? Czy pijąc okazjonalnie kilka lampek w tygodniu nie fundujemy sobie przypadkiem dodatkowych kilogramów? Postanowiliśmy zasięgnąć nieco języka o specyfice czerwonego wina i znaleźć konkretną odpowiedź na to nurtujące pytanie…

Czy czerwone wino jest tuczące?

Nie tylko my zastanawiamy się nad tą kwestią, uprzedzili nas niezawodni „amerykańscy naukowcy”. Na Harvard University badaniom (źródło: alkohol-online.pl) poddano około 20 tysięcy osób, z których wyodrębniono dwie grupy – pijących czerwone wino, oraz tych którzy nie piją. Wyniki były dosyć zaskakujące. Otóż okazało się, że osoby nie pijące czerwonego wina wykazywały większe tendencje do przybierania na wadze, niż osoby, które okazjonalnie piły ten alkohol.

Lampka czerwonego wina posiada od 165 do 195 kalorii. Biorąc pod uwagę, że średnie spożycie to około 3 lampek na tydzień, jest to niewielka ilość. Najmniej kalorii posiada wino czerwone wytrawne, najwięcej wina sztucznie słodzone. Jest to jednak wciąż o wiele mniej, niż inne popularne trunki, między innymi piwo czy wódka. Jednak bez względu na to, jaki rodzaj alkoholu pijamy, znaczenie ma oczywiście ilość – częste picie sporych ilości może prowadzić do tycia.

Które szczepy win zaliczają się do tych, z których produkuje się mało kaloryczne trunki? Specjaliści wymieniają dwa: Cabernet Sauvignon oraz Pinot Noir. Wśród win białych najlżejsze są wyroby ze szczepów Pinot Grigio, Vinho Verde, Trebbiano, Pinot Blanc i Picpoul. Wśród win deserowych najmniej kalorii będą miały między innymi Porto, Sherry i Sauternes.

Czerwone wino, a zdrowie

Wiemy już, że czerwone wino nie powoduje przybierania na wadze. Szczegółowe analizy pokazują wręcz odwrotne właściwości czerwonego wina – okazjonalne spożywanie dostarcza organizmowi minerały i antyoksydanty, polepsza przemianę materii i relaksuje. Od pokoleń korzystają na tym mieszkańcy krajów śródziemnomorskich, gdzie czerwone wino jest bardzo ważnym elementem w jadłospisie. Lampka, najlepiej własnej roboty wyrobów, w trakcie kolacji czy obiadu polepsza trawienie, a także wzmaga apetyt.

Czerwone wino z potrawami

Lekkie wina czerwone z powodzeniem wchodzą w rolę aperitifu. Cięższe odmiany są świetne w kompozycji z mięsami czerwonymi i dziczyzną, pasują także do dojrzewających serów. Jeśli przyjdzie nam jednak kosztować wina czerwone z najwyższej półki, najlepiej zostawić je sobie jako degustację po posiłki – mamy wtedy najlepsze warunki, by poznać ich bukiet i zakosztować wspaniałego, głębokiego aromatu.

Poprzedni artykułJak rozliczyć PIT-36?
Następny artykułKupujesz męską torbę na ramię? Zwróć uwagę na te torby!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj