Jak dbać o samochód z wypożyczalni?

Skorzystanie z usług wypożyczalni jest bardzo wygodnym sposobem na uzyskanie możliwości dysponowania samochodem przez określony czas. Oprócz licznych korzyści rozwiązanie to jest jednakże obarczone szeregiem obowiązków po stronie wynajmującego. Jednym z nich jest konieczność dbania o wypożyczony samochód. Co zrobić, byśmy przy zwrocie auta do wypożyczalni nie zostali obarczeni dodatkowymi kosztami?

To wypożyczalnia jest właścicielem samochodu

Przede wszystkim należy pamiętać, że samochód z wypożyczalni nie jest naszą własnością. Jest nam on jedynie udostępniany na pewien czas. Zdarzają się klienci, którzy myślą, że płacąc za wynajem, nie muszą specjalnie zamartwiać się stanem technicznym i wizualnym wynajętego auta. To oczywiście błędne rozumowanie. W każdej umowie najmu podpisanej z wypożyczalnią znajdują się zapisy dotyczące tego, w jakim stanie powinien znajdować się samochód zwracany do wypożyczalni. Jeśli naruszymy te postanowienia, będziemy musieli liczyć się z koniecznością zapłaty.

W jakim stanie powinien znajdować się samochód zwracany do wypożyczalni?

Najprościej mówiąc, o auto z wypożyczalni powinniśmy dbać jak o własne. W żadnym wypadku nie warto zatajać uszkodzeń, które są niewidoczne na pierwszy rzut oka. Podczas zwrotu auta pracownik wypożyczalni z pewnością bardzo dokładnie sprawdzi zarówno wnętrze, jak i nadwozie samochodu. Pracownicy wypożyczalni dobrze wiedzą, jakie usterki mogą być ukrywane przez klientów, więc nie dość, że będziemy musieli zapłacić za ich usunięcie, to wyjdziemy na oszustów – tłumaczy nasz ekspert z ogólnopolskiej sieci wypożyczalni aut ABACUS CAR RENTAL. Co prawda nie powinno dojść do takiej sytuacji, jednak jeśli w trakcie odbioru pojazdu z wypożyczalni zauważymy rysę na karoserii bądź inną usterkę, niezwłocznie poinformujmy o niej pracownika wypożyczalni. Jeśli zrobimy to dopiero przy zwrocie samochodu, nie będziemy w stanie udowodnić, że to nie my jesteśmy jej autorami – dodaje nasz rozmówca.

Należy zadbać również o czystość wynajmowanego pojazdu. Jeśli samochód jest brudny, przed zwrotem go do wypożyczalni najlepiej odwiedzić myjnię. Jeśli oddamy samochód z zabłoco­nym wnętrzem, wypożyczalnia obarczy nas dodatkowymi kosztami, które niemal na pewno będą nieco wyższe, niż gdybyśmy samodzielnie umyli auto w myjni.

Zwróć uwagę na postanowienia dotyczące paliwa

Do dbania o stan samochodu zaliczyć trzeba również kwestię paliwa. Większość wypożyczalni wymaga, byśmy zwrócili pojazd z taką samą ilością paliwa, jaka znajdowała się w baku przy jego odbiorze. Najczęściej jest to pełny bak, więc przed zwrotem pojazdu należy zatankować go do pełna. Jeśli nie dopilnujemy tego obowiązku, będziemy musieli uiścić dodat­kową opłatę. Niektóre wypożyczalnie wynajmują samochód z przedpłaconym bakiem, wliczając koszt paliwa w cenę wynajmu. Jest to rozwiązanie stosowane niemal wyłącznie w przypadku krótkoterminowego wynajmu auta. W takiej sytuacji najlepiej zwrócić samochód z pustym bakiem, gdyż najprawdopodobniej nie dostaniemy zwrotu za niewykorzystaną ilość paliwa.

Poprzedni artykułCzy warto ogrzewać dom gazem płynnym ze zbiornika?
Następny artykułKryteria wyboru grzejnika do łazienki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj