Jak leczyć uzależnienia?

Uzależnienie często pojawia się po cichu, ukrywa swój wpływ na nasz organizm oraz umysł. Kiedy wciągnie nas wystarczająco mocno, zarówno my, jak i nasi bliscy zaczynamy odczuwać jego skutki. Jak leczyć uzależnienia?

1.Jak rozpoznać uzależnienie?

2.Leczenie uzależnień

Metod leczenia uzależnień jest wiele. Najczęściej stosuje się zajęcia terapeutyczne, leczenie farmakologiczne, a także przeprowadza się detoks alkoholowy czy narkotykowy. Jednak najtrudniejszy jest pierwszy krok, kiedy trzeba zwrócić się do kogoś o pomoc. Jak rozpoznać uzależnienie i gdzie szukać wsparcia?

Jak rozpoznać uzależnienie?

Często osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków, ale też hazardu czy gier komputerowych, zbyt późno dostrzegają swój problem. Dlatego warto co jakiś czas stanąć przed lustrem i zadać sobie kilka ważnych pytań. Kolejna impreza zakrapiana alkoholem lub innymi używkami, po której czujemy się źle? Jeszcze jeden samotny wieczór ze szklanką czegoś mocniejszego? Uzależnienie niekoniecznie musi oznaczać duże ilości używek, albowiem kluczowa jest w tym przypadku regularność. Większość rodzajów uzależnień odbija się również na finansach. Jeśli zaczyna brakować nam pieniędzy, pożyczamy nawet nieduże kwoty – zastanówmy się, gdzie zniknęły nasze oszczędności? Wreszcie pojawia się poczucie winy. Często to ono jest pierwszym, podświadomym sygnałem alarmowym. Choć teoretycznie czujemy się ze sobą dobrze, budząc się następnego dnia, przepełnia nas poczucie wstydu za własne wybory. Uzależnienie to też pustka, którą wypełniamy używkami, nałogowym oglądaniem pornografii czy wielogodzinnymi seansami w wirtualnym świecie gier. To właśnie oznaki tego, że możemy mieć problem. Jednak da się z nim walczyć.

Leczenie uzależnień

W Polsce funkcjonuje ponad setka ośrodków leczenia uzależnień. Ponadto pomocy można szukać także na oddziałach psychiatrycznych w szpitalach, gdzie na pewno zostanie do nas wyciągnięta pomocna dłoń. – Początki zawsze są bardzo trudne, bowiem nierzadko łączą się z detoksem alkoholowym lub w przypadku innych używek, detoksem narkotykowym. Niestety wymaga to silnej woli, ponieważ uwolnienie się od fizycznych objawów odstawienia np. alkoholu, może trwać nawet kilka miesięcy – wyjaśnia specjalistka do spraw uzależnień z ośrodka leczenia uzależnień pod Warszawą https://medjol.pl. Ważne, żeby terapia była przeprowadzona kompleksowo, ponieważ nawet początkowy sukces, może szybko obrócić się w niwecz w przypadku pokus czekających niemal na każdym rogu. Na szczęście terapeuci potrafią przywrócić wiarę w to, że zupełne zerwanie z nałogiem jest możliwe.

Poprzedni artykułKosze na śmieci w wysuwanej szufladzie. Czy warto?
Następny artykułApteka online – dlaczego warto kupować w internetowej aptece?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj