Jak znaleźć dobrą pracę?

To brzmi nieco jak fantasy, bo w dobie otwartego rynku pracy i faktu, że to firmy szukają specjalistów a nie odwrotnie, specjalne starania mogą się wydać bezsensowne. Niezmiennie jednak, gdy zależy nam na dobrej pracy, chcemy zmienić stanowisko, a szczególnie awansować, przeprowadzamy się i praktycznie zaczynamy od zera, to niezwykle istotne jest to, jak się zaprezentujemy potencjalnemu (czasem przyszłemu) pracodawcy. A ten pierwszy kontakt większości przypadków będzie on miał z kartką papieru – ewentualnie jej elektronicznym odpowiednikiem.

  1. Życiorys w wersji nowoczesnej
  2. Przede wszystkim przejrzyste
  3. Jak przykuć uwagę?

Życiorys w wersji nowoczesnej

Od lat praktyką jest to, że w aplikacjach do pracy składa się CV. Jak podaje Wikipedia, to po prostu życiorys zawodowy, a w dosłownym tłumaczeniu z łaciny możemy określić go jako bieg życia. Ta pewnego rodzaju nawet graficzna i przejrzysta forma ukazania naszej drogi zawodowej jest przede wszystkim wygodna. Nie trzeba pisać długich elaboratów, a wykształcenie, doświadczenie czy kompetencje układają się w dość schematycznych formułach i rubrykach. Oczywiście, tak jak zmienia się świat, technologia i rynek pracy, tak samo pewnej ewolucji bądź nawet modzie ulegają same CV. Także zmiana przepisów (na przykład RODO) dość mocno ograniczyła ilość informacji, jakie w dokumencie muszą się pojawić.

Przede wszystkim przejrzyste

Skoro funkcjonują określone mody, to nie warto wykopywać w komputerze pliku sprzed pięciu lat i składać go w aplikacji do nowej pracy. Powód jest prosty. Będziemy archaiczni na pierwszy rzut oka i przez to możemy stać się nieatrakcyjni dla potencjalnego pracodawcy kimkolwiek jest. Ciekawym pomysłem jest korzystanie z dedykowanych szablonów takich jak na przykład cv-maker.pl, które układają wprowadzone dane w przejrzysty sposób. Co istotne, wcale nie są te propozycje schematyczne i można wyróżnić się w szeregu innych dokumentów aplikacyjnych. Samo wyróżnianie oczywiście nie polega na szokowaniu czy też zaskakiwaniu potencjalnego pracodawcy, a bardziej na pomyśle, który jednak mieści się w pewnych granicach dobrego smaku.

Jak przykuć uwagę?

Skoro, jak podaje Forbes, na jedno atrakcyjne stanowisko dalej jest wielu chętnych, to warto pomyśleć o tym, by w jakiś skuteczny sposób przykuć uwagę rekrutera. Warto wyróżnić się w pliku dokumentów, a to można zrobić po prostu jakością i pomysłem na siebie. Specjaliści podkreślają, że to właśnie widać w dobrze przygotowanych dokumentach aplikacyjnych i dlatego właśnie nie wolno zostawiać tego na ostatnią chwilę lub przypadkowi. Chyba że wcale nie chcemy zostać zaproszeni na rozmowę, wcale nie chcemy zmieniać pracy.

Poprzedni artykułNajważniejsze funkcjonalności konta osobistego
Następny artykułDlaczego warto jeździć na elektrycznej hulajnodze?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj