Jakość paliw minimalnie lepsza niż w 2017 roku

Minimalnie lepsza jest jakość paliw sprzedawana na polskich stacjach benzynowych w porównaniu do 2017 roku tak wynika z przeprowadzonych przez inspekcję handlową losowo kontroli. Inspekcja handlowa zakwestionowała tylko nie całe 2% próbek paliw. Dlaczego tak ważna jest sprzedaż paliw dobrej jakości?

Kontrole Inspekcji Handlowej od ponad dekady

Inspekcja Handlowa kontroluje paliwa ciekłe: olej napędowy, benzynę, gaz LPG oraz biopaliwa od ponad dekady. Pierwsza kontrola jakości sprzedawanego paliwa odbyła się w 2003 roku i wtedy ilość paliwa nie spełniającego wymogów wynosiła aż 30 % (!). W kolejnych latach podczas losowo wybieranych stacji do kontroli jakość paliwa wzrosła i odsetek stacji z nieprawidłowościami wynosi poniżej 3%.

Kontrola jakości paliwa odbywa się nie zależnie od siebie- dwutorowo. Pierwszą możliwością kontroli jakości sprzedawanego paliwa są wybrane losowo stacje benzynowe. Druga możliwość sprawdzanie hurtowni paliw oraz stacji benzynowych wobec których: wcześniejsze kontrole wykazały nieprawidłowości, były skargi bądź otrzymano informację od organów ścigania.

Najwięcej nieprawidłowości w jakości sprzedawanego paliwa występuje głównie w województwie kujawsko-pomorskim oraz mazowieckim. W województwach: małopolskim, opolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, wielkopolskim oraz warmińsko-mazurskim inspekcja handlowa nie zakwestionowała żadnych próbek paliwa.

Przyczyny kwestionowania paliwa

Olej napędowy był najczęściej kwestionowany ze względu na tzw. stabilność oksydacyjną czyli odporność na utlenianie się podawaną w godzinach oraz zbyt niską temperaturę zapłonu. Częstym objawem utleniania się jest mętnienie paliwa oraz powstawanie osadów żywicznych w zbiorniku paliwa oraz całym systemie zasilania. Mętnienie paliwa może doprowadzić np: do zatykania się filtrów paliwa czy zanieczyszczania zaworów wtryskowych. Natomiast zbyt niska temperatura zapłonu może doprowadzić do wybuchu oparów oleju napędowego podczas nalewania go z dystrybutora do baku pojazdu.

Benzyna była najczęściej kwestionowana ze względu nie dotrzymania wartości określonych dla parametru prężności par co może mieć duży wpływ na pracę silnika. Drugim równie częstym uchybieniem było nie dotrzymywanie badawcze liczby oktanowej- zbyt niska może prowadzić do nierównej pracy silnika oraz większego zużycia paliwa.

Dobra hurtownia paliw sprzedaje tylko wysokiej jakości paliwo. Dzięki temu klient kupujący paliwo na renomowanej stacji wie, iż płaci za dobrej jakości paliwo, które nie uszkodzi jego pojazdu.

Poprzedni artykułCzółenka damskie – kobiecość, wdzięk i wygoda
Następny artykułJak krok po kroku działa car sharing?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj