Kredyt samochodowy, gotówkowy i leasing – co wybrać?

Zakup samochodu, szczególnie nowego, wiąże się zazwyczaj ze sporymi kosztami. Auto z salonu może kosztować od kilkudziesięciu tysięcy wzwyż, nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na pozyskanie na ten cel środków. Możliwości jest wiele. Kredyt samochodowy, kredyt gotówkowy, leasing – co warto wybrać?

Kredyt samochodowy – czy warto?

Kredyt samochodowy to rodzaj kredytu celowego, czyli takiego, który musi zostać przeznaczony na zakup pojazdu, jednak nie musi to być wyłącznie auto. Środki pozyskane w ten sposób można wydać także na motocykl, skuter, przyczepę, kamper, łódź motorową, traktor, czy maszynę budowlaną. Wyróżnia się 3 rodzaje kredytów samochodowych. Pierwszy z nich to kredyt standardowy, który zaciągany jest najczęściej. Polega na regularnej spłacie rat kapitałowo-odsetkowych. Drugi to kredyt jednoratowy. Ten przeznaczony jest do osób, które dysponują własnymi środkami na pokrycie części wartości pojazdu. Wpłacają tę kwotę, np. jest to 50%, a pozostałą część regulują w określonym w umowie czasie. Trzeci rodzaj to kredyt balonowy. Polega na spłacaniu niskich rat, które obejmują z reguły większą część wartości pojazdu, np. 70%, a reszta musi zostać uregulowana jednorazowo.

Kredyt na auto to rozwiązanie opłacalne, głównie z powodu korzystnych dla kredytobiorców parametrów. Kredyt samochodowy charakteryzuje się niższym oprocentowaniem, co sprawdzisz na totalmoney.pl/kredyty_samochodowe przeglądając oferty różnych banków. A jak inaczej można sfinansować zakup pojazdu?

Kredyt samochodowy czy gotówkowy?

To najczęstszy dylemat osób, które marzą o zakupie własnego pojazdu. Decydując się na kredyt samochodowy należy liczyć się z tym, że bank staje się współwłaścicielem pojazdu. Tak z kolei nie jest w przypadku kredytu gotówkowego. Produkt ten nie jest celowy. Można go wydać na nowy samochód, używany samochód, traktor itp., bez konieczności podawania celu. Łatwo też taki kredyt otrzymać, banki nie wymagają wielu formalności. Jest jednak jeden minus. Kredyty gotówkowe są wyżej oprocentowane niż kredyty samochodowe, zatem koszty takiego produktu są zwyczajnie większe.

Kredyt samochodowy czy leasing?

Nad tym najczęściej zastanawiają się przedsiębiorcy, którzy chcą kupić auto firmowe. Kredyt to przede wszystkim mnóstwo formalności, szczególnie w przypadku firm. Brana pod uwagę jest kondycja finansowa przedsiębiorstwa, analizowane są biznesplany itp. Alternatywą dla tego jest leasing samochodowy. Jest to forma dzierżawy pojazdu z możliwością wykupu. Firmy mogą zdecydować się na jedną z dwóch form leasingu: finansową, która zbliżona jest do kredytu samochodowego lub operacyjną, która traktowana jest jako usługa. Warto wiedzieć, że decydując się na leasing należy dysponować wkładem własnym, czego nie ma w standardowym kredycie samochodowym. Z reguły nie jest on jednak wysoki, może wynieść np. 1% wartości pojazdu, co w przypadku firm nie jest zbyt obciążającym kosztem.

Poprzedni artykułCzy warto kupić zegarek na prezent?
Następny artykułKiedy warto wykupić dodatkową polisę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj