Kryteria wyboru grzejnika do łazienki

Wybierając grzejnik do łazienki, nie można kierować się wyłącznie jego kształtem lub kolorem. Bardzo ważna jest także jego moc, która pozwala grzejnikowi spełniać swoją funkcję w 100%. Postanowiliśmy przyjrzeć się rodzajom grzejników, jakie są oferowane na rynku, aby pomóc Wam w podjęciu najlepszej decyzji.

Jakie wyróżniamy rodzaje grzejników?

Przeglądając oferty grzejników łazienkowych, łatwo można stwierdzić, że w tej kategorii dominują grzejniki o budowie drabinkowej. W budowie tej możemy wyróżnić pionowe kolektory, które są połączone poziomymi rurkami. Taka konstrukcja ma istotne cechy użytkowe. Na grzejniku drabinkowym można z powodzeniem suszyć ręczniki lub bieliznę. Bardzo łatwy jest także montaż tego typu konstrukcji. Pomimo swojej prostoty grzejniki drabinkowe stwarzają duże możliwości aranżacji wnętrza. Producenci oferują je w wielu wariantach kolorystycznych oraz kształtach.

Grzejniki drabinkowe są zbudowane z rurek i profili stalowych, aluminiowych lub miedzianych. Biorąc pod uwagę wysoki poziom wilgotności, jaki panuje w łazienkach, elementy grzejnika są zabezpieczane antykorozyjnie. Powłoka pokrywająca grzejnik łazienkowy ma zupełnie inną charakterystykę niż w przypadku tradycyjnych grzejników. Co ciekawe po zabezpieczeniu przeciw korozji powierzchnia grzejnika może być lakierowana, metalizowana, satynowana lub chromowana. Producenci w swoich ofertach proponują zazwyczaj nawet kilkanaście wersji kolorystycznych.

Grzejniki łazienkowe mogą różnić się sposobem zasilania w ciepło. Standardem są oczywiście grzejniki wodne, które są zasilane z instalacji centralnego ogrzewania. Kolejnym rodzajem są grzejniki elektryczne, które są zasilane specjalną grzałką elektryczną. Coraz większą popularnością cieszą się grzejniki wodno-elektryczne. W trakcie sezonu grzewczego są one zasilane z instalacji CO. Po zakończeniu sezonu zasila je grzałka elektryczna.

Jak dobrać moc grzejnika?

Moc cieplna grzejników łazienkowych jest niższa aniżeli moc innych grzejników o podobnych rozmiarach. Wynika to z faktu, że grzejniki łazienkowe mają mniejszą powierzchnię wymiany ciepła. Wybierając grzejnik łazienkowy, nie można kierować się jego wielkością, a raczej mocą podaną przez producenta. Aby określić optymalną moc grzejnika, niezbędna jest temperatura zasilania i powrotu wody w instalacji, oczekiwana temperatura w pomieszczeniu oraz zapotrzebowanie na ciepło w łazience. W przypadku grzejników łazienkowych wartość oczekiwanej temperatury wynosi 24 stopnie. Każdy grzejnik posiada informację producenta, która określa moc dla konkretnych parametrów lub wydajność w watach dla określonej temperatury.

Dobierając grzejnik do łazienki o standardowej wysokości 2,7 m, można zastosować uproszczoną metodę obliczeniową. Dla małej łazienki w dobrze ocieplonym budynku optymalna będzie moc 80 W/m2. W słabo ocieplonych budynkach należy zwiększyć moc do 130 W/m2. Kupując grzejnik drabinkowy z zasilaniem dolnym, warto zwiększyć jego moc o 10%.

Bogatą ofertę grzejników łazienkowych możecie przejrzeć, odwiedzając stronę: https://dudik.pl/. Znajdziecie tam nie tylko grzejniki do łazienki, ale także grzejniki pokojowe, dekoracyjne oraz duży wybór akcesoriów, które ułatwią montaż i sterowanie mocą grzejnika.

fot. materiały prasowe

Poprzedni artykułJak dbać o samochód z wypożyczalni?
Następny artykułCo jest ważne w dobieraniu mebli do mieszkania?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj