Nie każdy pracodawca oczekuje od osoby odpowiadającej na ogłoszenie napisania listu motywacyjnego. W niektórych przypadkach aplikowanie na stanowisko wymaga jedynie przedstawienia rekruterowi swojego CV. List motywacyjny może być napisany i wysłany, jeśli taki wymóg został zawarty w ofercie pracy, ale również z własnej woli.
Pisać, czy nie pisać?
W sytuacji, gdy ogłoszenie zawiera konkretną prośbę o zawarcie w dokumentach listu motywacyjnego, wtedy jego napisanie jest niezbędne. Jeśli pomimo tej informacji, osoba poszukująca pracy zignoruje wytyczne, z całą pewnością jej kandydatura zostanie odrzucona. Nie warto również być nadgorliwym i umieszczać listu motywacyjnego w dokumentach aplikacyjnych, jeśli nie było o tym wzmianki w ogłoszeniu. Najprawdopodobniej i tak nikt go nie przeczyta. Takie zachowanie może być odczytane jako problem ze zrozumieniem treści ogłoszeń z ofertami pracy. Zdarzają się sytuacje, w których taka praktyka jest traktowana przez pracodawcę jako złamanie zasad rekrutacji. List motywacyjny będzie mile widziany wówczas, gdy kandydat na stanowisko aplikuje bezpośrednio do konkretnej osoby, znając jej nazwisko.
List motywacyjny bez rekrutacji
Listy motywacyjne warto wysyłać do firm nawet wtedy, kiedy nie jest prowadzona w nich rekrutacja. Stanowi on kluczowy element, szczególnie w sytuacji, kiedy ktoś poleca konkretną osobę na dane stanowisko. Sam życiorys może nie być dostateczną informacją o tym, jakim stanowiskiem zainteresowany jest kandydat. List motywacyjny pozwoli uargumentować, dlaczego praca w tej firmie i na tym stanowisku jest przez niego pożądana, a, w razie wakatu, szanse wyboru takiego kandydata wzrastają.
Pomocne strony w przygotowaniu listu motywacyjnego:
- list motywacyjny gotowe przykłady – otokariera.pl
- list motywacyjny 10 rzeczy które musisz wiedzieć – gazetaprawna.pl
Zalety listu motywacyjnego
List motywacyjny to doskonałe uzupełnienie tego, co znalazło się w życiorysie kandydata. Zawiera więcej informacji o potencjalnym pracowniku i to dzięki temu rekruter jest w stanie lepiej poznać osobę aplikującą. Dokument daje możliwość umieszczenia informacji o poprzednich stanowiskach i osiągnięciach, ale dodatkowo pokazuje, jakim kandydat jest człowiekiem i co myśli na dany temat. List motywacyjny to niejako szansa na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia, pokazanie entuzjazmu do pracy i przekonania pracodawcy do siebie. Napisanie unikalnego listu motywacyjnego pokazuje zaangażowanie kandydata, który wnikliwie prześledził treści ogłoszenia. Zapewnia o tym, że firma została wybrana przez niego świadomie. W niektórych sytuacjach list motywacyjny pozwala osobie poszukującej pracy nadrobić ewentualne braki w doświadczeniu i umiejętnościach.