Od kilku lat wzrost popularności streetwearu jest jednym z największych przełomów w modzie. 2017 r. jest rokiem symbolicznym, kiedy Supreme sprzedał udziały, które podobno wyceniły spółkę na 1 miliard USD dla prywatnej firmy Carlyle Group. Była to oszałamiająca wycena dla firmy znanej ze sprzedaży bluz, koszulek i zuchwałych logo, jak np. cegła z logotypem. Kiedy wszyscy myślą, że streetwear nie może się bardziej rozprzestrzenić – on to robi.
Kultura hip – hopu i wpływy skate
Sukces streetwearu ma sens dopiero, gdy patrzy się, jak zmienia się moda i kultura. Ubrania z całego spektrum stają się coraz bardziej swobodne i czerpią inspirację ze sportu, napędzając popularność takich przedmiotów, jak trampki i bluzy. Hip-hop wyrósł z subkultury w dominującą formę muzyczną w Stanach Zjednoczonych, przewyższając rock, to samo zauważamy również w Polsce. Obecnie największą popularnością cieszy się muzyka rap, z wiodącymi artystami na czele.
Do tego dochodzą oczywiście wpływy skate, których streetwear jest w zasadzie wynikiem. Chociaż ludzie wciąż mówią o tym jako niszowym, nowatorskim ruchu, jego sygnaturach – zwykłych ubraniach, takich jak bluzy i koszulki, graficzne logo, które wydają się być stworzone dla wieku Instagramowiczów, fiksacja na punkcie tenisówek, więzi z hip-hopem i wspólnego poczucia kultury nie pozostawia wiele wątpliwości, że mamy do czynienia z czymś, co stało się codziennością. Tak, te duże zmiany dotyczące sposobu życia, jak i ubioru przez młodsze pokolenie jest obecne na co dzień.
Wpływy streetwearu z pominięciem autora
Nawet jeśli streetwear rośnie w siłę, nie jest postrzegany jako prestiżowy i nie kojarzy się z luksusem tak, jak tradycyjnie moda. Dla niektórych stało się to brudnym słowem, w związku z czym większość prestiżowych marek chce zachować dystans unikając określenia „moda streetwear” w swoich kolekcjach. Jednak jednego się nie wyprą, iż coraz częściej ich projekty bazują na tym co kreuje ulica i to widać. To właśnie moda streetwear reprezentuje najbardziej dynamiczny rozwój w dzisiejszej modzie i nie zwalnia tempa.
Czym więc streetwear jest?
Modę streetwear charakteryzują nacisk na koszulki i bluzy graficzne, głównie dla mężczyzn. (Obecnie jest wiele kobiet wyznających modę streetwear, jednak streetwear jest zdominowany przez). Streetwear łączy różnorodną mieszankę stylów: casualową odzież sportową, elementy militarne, wpływy hip-hopowe i „miejskie”, elementy skateboardowe, odzież roboczą i wiele innych. Ogólnie rzecz biorąc moda streetwear to moda najbardziej ludzka, nasza, swoista.
Moda streetwear – popularność o jakiej każdy marzy
Streetwear w XXI wieku wiedzie prym jeśli chodzi o modę młodzieżową i nie tylko. Ale nie powinno nas dziwić, że połączenie wygody i bezkompromisowego stylu wzięły górę nad sztywnymi wyznacznikami mody. Sklepy odzieżowe specjalizujące się w modzie streetwearowej, jak na przykład sklep streetwear Preorder.pl oferuje ogromny wybór odzieży miejskiej. Od kurtek, bluz wszelakiej maści, spodni dresowych, jeansów, joggerów, koszulek po dodatki. W takich sklepach znajdziesz wszystko czego potrzeba do skompletowania nienagannej stylówki. W polskich sklepach znajdziesz brandy z kraju i ze świata, m.in.: Alkopoligamia, Biuro Ochrony Rapu, Chada Proceder, Ciemna Strefa, Diamante Wear, Dirty, El Polako, Elade, Ganja Mafia, High Life, JTHH, Jigga Wear, Jungbomb, Kartel, Lando, Lucky Dice, Luxx All, Mass Denim, Moro, New Bad Line, Nike, Patriotic, Prima Sort i wiele innych.