O czym należy pamiętać kupując nieruchomość na Wyspach?

Proces nabywania nieruchomości w Wielkiej Brytanii znacząco różni się od tego w Polsce, dlatego planując kupno domu należy upewnić się, że jesteśmy świadomi wszystkich niezbędnych kroków, jakie musimy podjąć.

Zdolność kredytowa

Nie warto poświęcać czasu na oglądanie nieruchomości, których tak czy inaczej nie będziemy w stanie nabyć. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwania wymarzonego domu, dobrze jest zorientować się, jaki przedział cenowy będzie nas obowiązywać. W celu ustalenia naszej zdolności kredytowej możemy udać się do banku lub do niezależnego doradcy kredytowego, aby uzyskać informację o tym, na jakiej wysokości kredyt możemy liczyć. Kwota ta będzie zależna od naszych możliwości finansowych, dlatego może być od nas wymagane przedstawienie informacji o zarobkach. W zależności od formy zatrudnienia, mogą to być dokumenty potwierdzające dochody z ostatnich kilku miesięcy lub roczne rozliczenia finansowe. Ponieważ dla banku istotne jest zabezpieczenie spłaty kredytu, możemy zostać również zapytani o opłacane przez nas ubezpieczenia, np. od chorób krytycznych lub ubezpieczenie na życie w UK. Posiadanie takiej polisy może zwiększyć naszą wiarygodność w oczach banku.

Znalezienie odpowiedniej oferty

Kiedy znamy już dostępny nam budżet, możemy zacząć poszukiwanie odpowiednich ofert. W tym celu powinniśmy najpierw określić, jaki obszar nas interesuje, warto też zasięgnąć informacji na temat danej okolicy. Należy uwzględnić możliwość dojazdu do pracy, dostęp do placówek medycznych, czy szkół. Najszybszym dostępnym sposobem na zapoznanie się z dostępnymi ogłoszeniami jest skorzystanie z portali internetowych. Niektóre z nich mogą jednak funkcjonować na zasadzie wyłączności, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z różnych źródeł. W przeciwieństwie do Polski, gdzie patrzymy głównie na metraż, w Anglii dużą wagę przykłada się do ilości sypialni. I jest to czynnik znacząco wpływający na ostateczną cenę. Gdy wybierzemy już jakąś ofertę i umówimy się na obejrzenie nieruchomości, warto zabrać ze sobą kogoś kto będzie posiadał odpowiednią wiedzę, żeby ocenić jej stan i możliwe koszty wprowadzenia niezbędnych zmian. Należy też pamiętać, że w UK w sprzedaży domów najczęściej pośredniczą agencje nieruchomości i z reguły to one będą odpowiedzialne za przeprowadzanie negocjacji pomiędzy sprzedającym a kupującym.

Kwestie prawne

Przy kupowaniu nieruchomości istotne jest znalezienie prawnika, który będzie odpowiedzialny za wszystkie formalności. Jest to dodatkowym kosztem, ale pozwala na zaoszczędzenie sobie sporej ilości stresu związanego z wizytami w urzędach. Jego odpowiedzialnością będzie upewnienie się, czy dana nieruchomość jest w dobrym stanie i czy nie ma żadnych przeszkód prawnych, które mogłyby wpłynąć na jej zakup. Udzieli Ci także informacji na temat własności ziemi i możliwych dodatkowych konsekwencji wynikających z dokonania transakcji.

Bank

Kiedy dokonamy już wyboru, możemy złożyć wniosek o kredyt. Można to zrobić osobiście w banku lub za pośrednictwem brokera kredytowego. Przed udzieleniem ostatecznej odpowiedzi bank dokona własnej wyceny domu, który chcemy kupić. Wymagać też będzie od nas wykupienia ubezpieczenia nieruchomości, w celu zabezpieczenia spłaty naszego zobowiązania. Kolejnym niezbędnym krokiem będzie wpłacenie depozytu. Wymagany wkład własny wynosi z reguły 5% ceny nieruchomości, należy jednak pamiętać, że wpłacenie większego depozytu znacząco wpłynie na oferowane nam warunki spłaty kredytu.

Poprzedni artykułApple Watch – z jakim sprzętem jest kompatybilny?
Następny artykułSprawdź, co powinno zawierać OC dla młodego kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj