Projektowanie wnętrza w stylu klasycznym – kilka wskazówek na początek

Urządzanie mieszkania w stylu klasycznym jest niezwykle wdzięcznym zadaniem, a to dlatego, że stawiamy przede wszystkim na harmonię, ład i elegancję, tworząc jednocześnie aranżacje pełne ciepła, zapraszające do spędzenia wspólnie czasu i cieszące oko. Styl klasyczny gości w naszych salonach od XVIII wieku i nawiązuje do stylów architektonicznych epok od starożytności po czasy świetności dworków polskich. Jest w nim miejsce dla wszystkich. Od zasłużonej i lubianej klasyki po lekki powiew nowoczesności, wnętrza klasyczne stanowią idealne rozwiązanie dla każdego domu. Jak zatem urządzić klasyczne wnętrze? Oto kilka wskazówek!

Kluczem do sukcesu jest umiar

Choć styl klasyczny możemy jak najbardziej utożsamić z luksusem i elegancją, nie lubi on przepychu, zbyt dużego balasku i blichtru. Styl klasyczny to kwintesencja umiaru, balansu i skupienia się na detalu. Tutaj znaczenie mają proporcje i symetria. Unika się raczej nietypowych kształtów i nieregularnego rozmieszczenia mebli. W stylu klasycznym zastosuj proste rozwiązania – mniej znaczy więcej.

Paleta barw

Co raczej nikogo nie dziwi, w stylu tym królują barwy stonowane i harmonijnie współgrające ze sobą. Dlatego, do pomieszczeń klasycznych wybiera się często odcienie beżu, brązu, kremu oraz szarości i bieli. W dodatkach i tekstyliach znaleźć możemy czerwienie lub zielenie, a także elementy fioletu. Złoto i srebro pojawia się w umiarze, nie dominuje nad projektem całego wnętrza.

Źródło: Unsplash, Fuad Obasesan

Klasyczne formy

Wszelkie odwołania do klasycyzmu są tutaj jak najbardziej na miejscu, dlatego w wyborze mebli stawia się właśnie na takie modele. Należy wybierać formy proste i ujednolicone. Co tak przyciąga wielu do tego stylu to króle i królowe salonów, czyli meble tapicerowane. Nadają one wnętrzu elegancji i szlachetności, stanowiąc jednocześnie o jego przytulności i domowym charakterze. Tapicerka często jest we wspomnianych wcześniej barwach, takich jak odcienie szmaragdu i czerwieni, a także często posiada wzory, które świetnie komponują się z klasycznym projektem mebli.

Źródło: Unsplash, Victor Hughes

Ozdoby, dodatki, blask

Choć klasyczne, nic nie jest piękne, jeśli wieje nudą. Dlatego, ważne w takich pomieszczeniach są oczywiście dodatki. Tutaj możemy pozwolić sobie na długie, piękne zasłony w kolorze pasującym do tapicerki, na duże wazony i pozłacane świeczniki. Świetnie sprawdzą się także dywany i dywaniki, ocieplające charakter wnętrza. Co ważne, w klasycznych przestrzeniach znajdzie się również miejsce na odrobinę szaleństwa i nowoczesności. Przy tworzeniu każdego wnętrza nie należy zapominać o jego funkcjonalności. Może warto postawić na prosty stół, stojącą lampę, może na jeden obraz, który wprowadza powiew świeżości? Jeśli nie wiemy, jak wpleść dany element lub szukamy profesjonalistów, którzy stworzą dla nas cały projekt, skonsultujmy się ze Studiem Loko z Trójmiasta. W końcu dom to nasza oaza – warto zatem stworzyć ją zgodnie z naszymi marzeniami i potrzebami, a pomogą nam w tym doświadczenia architekci.

Poprzedni artykułZapłata podatku od zakupu auta – jakie obowiązki są z tym związane.
Następny artykułOpieka nad osobą starszą – jakie trzeba posiadać kwalifikacje?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj