Skuteczna naprawa przepustnicy

Skuteczna naprawa przepustnicy

Uszkodzona przepustnica może generować objawy, które są szkodliwe dla pojazdu oraz uciążliwe dla jego kierowcy. Kiedy przepustnica ulegnie awarii lub zużyciu, wówczas obroty silnika mogą falować, a czasami dochodzi nawet do jego gaśnięcia podczas zatrzymywania samochodu. Na szczęście istnieje możliwość skutecznej naprawy przepustnicy, dzięki której wspomniane objawy znikną, więc jazda nie będzie już dłużej niekomfortowa.

Oczywiście wspomniane wyżej objawy nie muszą być zawsze związane z przepustnicą, zatem przed rozpoczęciem naprawy dokonać kontroli stanu świec oraz zaworu EGR. Awaria zaworu oraz zużycie świec również powodują pojawianie się wspomnianych wyżej sygnałów, więc dla pewności lepiej jest je sprawdzić, zamiast od razu przystępować do niepotrzebnej naprawy przepustnicy, która nie przyniesie żadnej poprawy.

Jak działa przepustnica i jakie są przyczyny jej awarii?

Przepustnica jest elementem odpowiedzialnym za dostarczanie odpowiedniej dawki powietrza do jednostki napędowej” – tak funkcję tego elementu przedstawił ekspert od części do VW. Zasada działania jest praktycznie taka sama w przypadku większości przepustnic. Specjalna klapka umieszczona w okrągłym kanale porusza się w zależności od tego, jak położony jest pedał gazu. Ruchy przepustnicą mogą być generowane przez sygnał elektryczny lub za pomocą linki. Delikatne wciśnięcie pedału gazu prowadzi do uchylenia się klapki i stworzenia szczelin po obu stronach, a dociśnięcie go do samego końca spowoduje pionowe ustawienie klapki.

W korpusie przepustnicy zainstalowany jest silniczek krokowy odpowiedzialny za utrzymywanie odpowiednich obrotów silnika. Ważnym elementem jest również czujnik położenia przepustnicy, który odczytuje ustawienie klapki i wysyła odpowiednią informację na ten temat do modułu, który steruje pracą jednostki napędowej.

W przypadku części do VW oraz innych znanych producentów, najpopularniejszą awarią przepustnicy jest jej zwyczajne zanieczyszczenie, będące efektem użytkowania niskiej jakości paliwa lub niesczyszczonych filtrów. Zanieczyszczenia mogą sprawić, że klapka nie będzie się domykać, a to z kolei przełoży się na zbyt wysokie obroty jednostki napędowej. Najczęściej skuteczną formą naprawy jest zatem przeprowadzenie czyszczenia przepustnicy.

Na czym polega skuteczne czyszczenie przepustnicy?

Czyszczenie przepustnicy nie jest skomplikowanym procesem. W nowszych pojazdach należy dokonać regulacji tego podzespołu z wykorzystaniem specjalnego komputera diagnostycznego. Czyszczenie polega na spryskaniu zabrudzonych elementów odpowiednim preparatem, jednak większe zanieczyszczenia wymagają demontażu tej części. Benzyna ekstrakcyjna i pędzelek to podstawowe narzędzia służące do czyszczenia tego typu elementów. Jeśli przepustnica nie działa pomimo czyszczenia, problemem może być uszkodzony czujnik położenia przepustnicy, który trzeba wymienić. W przypadku innych, poważniejszych awarii, niezbędna może być wymiana przepustnicy.

Poprzedni artykuł4 kreatywne sposoby na wykorzystanie pieczątki
Następny artykułPolska coraz bardziej bezgotówkowa

1 KOMENTARZ

  1. Ja właśnie niedawno miałem problem z samochodem i objawy były takie, jakich nie miałem nigdy. Po wizycie w zakładzie mechanicznym okazało się, że to zepsuta przepustnica. Niestety okazało się, że konieczna jest jej wymiana, a nową część kupiłem właśnie w tym sklepie iParts.pl – dość duży wybór i konkurencyjne ceny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj