Soczewki kolorowe i zwykłe – podobieństwa i różnice

Zastanawiałeś się kiedyś na czym polega różnica między jednymi soczewkami, a drugimi? Warto naszym zdaniem poruszyć ten temat, ponieważ wiele osób nadal uważa szkła kolorowe za coś niepewnego i niebezpiecznego, a w rezultacie działają one na tej samej zasadzie, co sprawdzone i niezawodne szkła zwykłe kontaktowe. Zapoznaj się z naszym porównaniem i sprawdź, czy na pewno wiedziałeś już wszystko o soczewkach.

Ta sama forma

Zarówno soczewki kolorowe, jak i zwykłe wyglądają dokładnie identycznie. Ich kształt nie różni się od siebie niczym, ponieważ wykonane są z tych samych materiałów. Mowa o soczewkach hydrożelowych lub silikonowo-hydrożelowych, które występują w postaci napigmentowanych i zwyczajnie korygujących.

Bardzo często pojawiają się fałszywe oskarżenia wobec zabarwianych szkieł, które uznawane są nadal przez niektórych za niebezpieczne i szkodliwe dla naszych oczu, co jest kompletną nieprawdą. Współczesne technologie pozwalają już na tworzenie całkowicie bezpiecznych i sprawdzonych pod wieloma kątami soczewek kolorowych delikatnie podkreślających kolor oczu lub zmieniających je w pełni, a także soczewek z różnymi motywami i wzorami na swojej powierzchni. Możesz być spokojny, bo żaden z kolorów ani wzorów nie jest w żadnym stopniu szkodliwy dla Twoich oczu. Wszystko jest kompleksowo zabezpieczone i pigment nie może dostać się do oka pod żadnym pozorem.

Ta sama funkcja

Kolejnym podobieństwem pomiędzy nimi jest podział, ze względu na właściwości i zastosowanie szkieł. Wyróżniamy przede wszystkim soczewki kolorowe jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne i roczne – i takie same znajdziesz też pod postacią zwykłych szkieł kontaktowych korygujących. Zatem czas ich użytkowania może być identyczny, a obie wersje znajdziesz jako szkła korygujące różne wady wzroku.

Najczęściej mamy do czynienia z soczewkami sferycznymi, które odpowiadają za niwelowanie krótkowzroczności i dalekowzroczności. To powszechnie znane dysfunkcje widzenia, które polegają na trudnościach w dostrzeganiu szczegółów z daleka lub bliska. Następnie możemy wymienić soczewki progresywne, które przeznaczone są głównie dla osób starszych zmagających się z pogorszeniem wzroku na wskutek wieku. Ostatnim rodzajem szkieł, które znajdziesz jako kolorowe lub zwykłe są soczewki toryczne. Te z kolei kierowane są do osób cierpiących na astygmatyzm, czyli zaburzenia niezborności oka. To naprawdę świetna opcja, że również osoby z wadami wzroku mogą śmiało zmienić swój wygląd i postawić na szkła kolorowe korygujące.

Ta sama pielęgnacja

W tej kwestii również trzeba traktować soczewki jednakowo, ponieważ wszystkie szkła długoterminowe wymagają takiej samej pielęgnacji – systematycznej i odpowiedniej. Mowa tutaj o użyciu płynów do czyszczenia, dezynfekowania, nawilżania i konserwowania soczewek lub zastąpić je jednym uniwersalnym płynem wielofunkcyjnym. Również potrzebny będzie plastikowy pojemnik na soczewki i ta sama procedura przez założeniem i zdjęciem szkieł. Konieczne będzie umycie i dokładne osuszenie rąk, a dopiero wtedy można przystąpić do działa.

Jeden mały detal je poróżnił

Nie możemy jednak w ogóle nie wspomnieć o żadnych różnicach, ponieważ istnieje jedna, ale mało istotna. Chodzi o soczewki kontaktowe kolorowe zerówki, których z oczywistych przyczyn nie znajdziesz w asortymencie ze zwykłymi szkłami. Jest to niemożliwe, bo dlaczego osoby bez wady wzroku miałyby nosić przeźroczyste soczewki na oku?

Zatem kolorowe szkła mają za zadanie zmienić nasz wygląd, poprawić samopoczucie i niekiedy pomóc w przebraniu na imprezę okolicznościową, czego niestety zwykłe szkła kontaktowe za nas nie zrobią.

Poprzedni artykułDlaczego nie możesz znaleźć pracy? Najczęstsze powody
Następny artykułMikropigmentacja włosów – sposób na walkę z łysieniem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj