Sprawdź, co powinno zawierać OC dla młodego kierowcy

Młody kierowco, planujesz zakup pierwszego auta? Przekonaj się, jakich dodatków nie powinno zabraknąć w Twoim ubezpieczeniu komunikacyjnym. Sprawdź, czym charakteryzują się polisy dodatkowe i podejmij decyzję, czy warto poszerzyć o nie obowiązkowe OC. Naucz się też szukać ofert w najkorzystniejszych cenach, aby nie przepłacać za ochronę na drodze.

Jakie dodatki do OC oferują towarzystwa ubezpieczeniowe?

W przeciwieństwie do pozostałych ubezpieczeń komunikacyjnych, tych fakultatywnych, obowiązkowe OC odznacza się jednakowym zakresem ochrony bez względu na towarzystwo ubezpieczeniowe, które je oferuje. Zapewnia to Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Inne i zależne od ubezpieczycieli są za to ceny OC oraz oferowane do niego dodatki. To czynniki, które odróżniają oferty i sprawiają, że jedne są atrakcyjniejsze od drugich. Wartościowymi dodatkami, które powinny się znaleźć w polisie młodego kierowcy, są:

– ochrona zniżek – dzięki niej nawet jeśli spowodujesz jedną kolizję w okresie rozliczeniowym (roku), nie stracisz zniżek przysługujących z tytułu bezkolizyjnej jazdy,

– darmowa Zielona Karta – jeśli planujesz jeździć samochodem poza kraje Unii Europejskiej i respektujące Porozumienie Wielostronne, potrzebny Ci będzie dokument poświadczający o ochronie od odpowiedzialności cywilnej, jednak inny niż OC. Jest nim właśnie Zielona Karta, która w niektórych towarzystwach dostępna jest za opłatą, w innych zaś darmowa,

– Bezpośrednia Likwidacja Szkód – kiedy padniesz ofiarą kolizji lub wypadku, o odszkodowanie będziesz się mógł ubiegać u swojego ubezpieczyciela, nie zaś towarzystwa reprezentującego sprawcę. Formalności załatwisz szybciej i wygodniej.

Dodatkowe polisy komunikacyjne – czy warto je wykupić?

Najpopularniejsze dodatki do OC to autocasco (AC), NNW i assistance. Podnoszą cenę składki ubezpieczenia komunikacyjnego, jednak warto zastanowić się nad ich zakupem. Przekonaj się dlaczego:

– autocasco (AC) to ochrona samochodu w przypadku kolizji (z Twojej winy lub nie), kradzieży (auta lub wyposażenia), zniszczenia (przez wandali lub siły natury), awarii części. Bez względu na to, czy samochód spłonie, zostanie porysowany, wjedziesz w drzewo lub ktoś wybije szybę i ukradnie radio, otrzymasz odszkodowanie,

– NNW jest ochroną przysługującą nie pojazdowi, lecz ludziom. Ma zastosowanie zarówno do kierowcy, jak i jego pasażerów. Kiedy będzie miał miejsce wypadek (z Twojej winy lub nie), a osobom przebywającym w pojeździe stanie się krzywda, odszkodowanie zostanie wyliczone z sumy ubezpieczenia na podstawie rozległości urazów,

– assistance stanowi pakiet różnych usług, m.in. holowania, wymiany i naprawy opon. Przeczytaj o tej ochronie więcej: https://kioskpolis.pl/dlaczego-warto-ubezpieczyc-opony/.

Jak szukać taniego OC i pakietów samochodowych?

Nie musisz płacić wiele, by cieszyć się kompleksową ochroną na drodze. Wykorzystaj internetową porównywarkę ubezpieczeń samochodowych, by znaleźć OC lub pakiet polis. Umieść w formularzu dane niezbędne do wyliczenia zniżek i obejrzyj oferty popularnych firm: od najtańszej do najdroższej. Jeśli jedna z nich Cię zainteresuje, zapłać za nią wygodnie przez internet.

Poprzedni artykułO czym należy pamiętać kupując nieruchomość na Wyspach?
Następny artykułWanna idealna do Twojego domu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj