Młody kierowco, planujesz zakup pierwszego auta? Przekonaj się, jakich dodatków nie powinno zabraknąć w Twoim ubezpieczeniu komunikacyjnym. Sprawdź, czym charakteryzują się polisy dodatkowe i podejmij decyzję, czy warto poszerzyć o nie obowiązkowe OC. Naucz się też szukać ofert w najkorzystniejszych cenach, aby nie przepłacać za ochronę na drodze.
Jakie dodatki do OC oferują towarzystwa ubezpieczeniowe?
W przeciwieństwie do pozostałych ubezpieczeń komunikacyjnych, tych fakultatywnych, obowiązkowe OC odznacza się jednakowym zakresem ochrony bez względu na towarzystwo ubezpieczeniowe, które je oferuje. Zapewnia to Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Inne i zależne od ubezpieczycieli są za to ceny OC oraz oferowane do niego dodatki. To czynniki, które odróżniają oferty i sprawiają, że jedne są atrakcyjniejsze od drugich. Wartościowymi dodatkami, które powinny się znaleźć w polisie młodego kierowcy, są:
– ochrona zniżek – dzięki niej nawet jeśli spowodujesz jedną kolizję w okresie rozliczeniowym (roku), nie stracisz zniżek przysługujących z tytułu bezkolizyjnej jazdy,
– darmowa Zielona Karta – jeśli planujesz jeździć samochodem poza kraje Unii Europejskiej i respektujące Porozumienie Wielostronne, potrzebny Ci będzie dokument poświadczający o ochronie od odpowiedzialności cywilnej, jednak inny niż OC. Jest nim właśnie Zielona Karta, która w niektórych towarzystwach dostępna jest za opłatą, w innych zaś darmowa,
– Bezpośrednia Likwidacja Szkód – kiedy padniesz ofiarą kolizji lub wypadku, o odszkodowanie będziesz się mógł ubiegać u swojego ubezpieczyciela, nie zaś towarzystwa reprezentującego sprawcę. Formalności załatwisz szybciej i wygodniej.
Dodatkowe polisy komunikacyjne – czy warto je wykupić?
Najpopularniejsze dodatki do OC to autocasco (AC), NNW i assistance. Podnoszą cenę składki ubezpieczenia komunikacyjnego, jednak warto zastanowić się nad ich zakupem. Przekonaj się dlaczego:
– autocasco (AC) to ochrona samochodu w przypadku kolizji (z Twojej winy lub nie), kradzieży (auta lub wyposażenia), zniszczenia (przez wandali lub siły natury), awarii części. Bez względu na to, czy samochód spłonie, zostanie porysowany, wjedziesz w drzewo lub ktoś wybije szybę i ukradnie radio, otrzymasz odszkodowanie,
– NNW jest ochroną przysługującą nie pojazdowi, lecz ludziom. Ma zastosowanie zarówno do kierowcy, jak i jego pasażerów. Kiedy będzie miał miejsce wypadek (z Twojej winy lub nie), a osobom przebywającym w pojeździe stanie się krzywda, odszkodowanie zostanie wyliczone z sumy ubezpieczenia na podstawie rozległości urazów,
– assistance stanowi pakiet różnych usług, m.in. holowania, wymiany i naprawy opon. Przeczytaj o tej ochronie więcej: https://kioskpolis.pl/dlaczego-warto-ubezpieczyc-opony/.
Jak szukać taniego OC i pakietów samochodowych?
Nie musisz płacić wiele, by cieszyć się kompleksową ochroną na drodze. Wykorzystaj internetową porównywarkę ubezpieczeń samochodowych, by znaleźć OC lub pakiet polis. Umieść w formularzu dane niezbędne do wyliczenia zniżek i obejrzyj oferty popularnych firm: od najtańszej do najdroższej. Jeśli jedna z nich Cię zainteresuje, zapłać za nią wygodnie przez internet.