Umowa kupna sprzedaży samochodu – co powinna zawierać?

Umowa kupna sprzedaży samochodu - co powinna zawierać?

Umowa kupna-sprzedaży auta – najważniejsze informacje

Sporządzając umowę kupna sprzedaży samochodu należy zadbać o zawarcie w niej istotnych informacji. Niezależnie od tego, czy kupujemy, czy sprzedajemy auto chcemy, by wszystko było zgodne z prawem i, by nie pojawiły się później problemy.

Co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży samochodu?

Każda umowa musi zawierać dane obu stron. Nie wystarczą jednak imię i nazwisko. W przypadku dopatrzenia się nieprawidłowości chcemy przecież skontaktować się z drugą stroną, by wyjaśnić problem. Dlatego ważne jest dokładniejsze przedstawienie osób biorących udział w transakcji. Należy podać PESEL (lub NIP) oraz sposób kontaktu (adres lub numer telefonu). Te i inne dane powinna zawierać umowa kupna sprzedaży samochodu.

Ponieważ umowa dotyczy samochodu, muszą się w niej znaleźć informacje o sprzedawanym pojeździe. Najważniejsze są: model i rok produkcji oraz numer rejestracyjny, informacje o przebiegu, zużyciu i rodzaju silnika. W przypadku jakichkolwiek usterek warto o nich wspomnieć, by było jasne, że kupujący zdawał sobie z nich sprawę.

Umowa kupna-sprzedaży auta, co jeszcze warto wpisać?

W umowie kupna sprzedaży samochodu ważna jest także data. Dzień, w którym umowa staje się prawomocna jest tym, w którym auto zmienia właściciela. Do tego dnia należy załatwić wszelkie formalności związane z przerejestrowaniem pojazdu na inną osobę. Do daty zawartej w umowie właścicielem auta jest sprzedający i to on odpowiada za samochód, nawet jeśli już nim nie jeździ.

Istotne jest też oświadczenie poparte przepisami, świadczące o tym, że strony zapoznały się z umową i zgadzają się z jej treścią. Bez złożenia podpisów pod takim oświadczeniem umowa jest nieważna, a to oznacza, że w świetle prawa auto nie zmieniło właściciela, co może przysporzyć problemów w przypadku kolizji. Dlatego należy zadbać o poprawność umowy, by uniknąć nieprzyjemności. Więcej informacji znajdziesz pod adresem: https://umowa-kupna.pl/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu/

Tukandesign.pl

Poprzedni artykułJak zarabiać w internecie?
Następny artykułWyciskarka do soków – czy warto? Jaką kupić?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj