Wakacje bez barier architektonicznych dla niepełnosprawnych

Gdy za oknami widać już wiosnę, a wysokie temperatury zachęcają do spacerów, wielu z nas zaczyna planować wakacyjne wojaże. Wyjazd na urlop może być jednak problematyczny dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, dla których schody stanowią przeszkodę nie do pokonania. Na szczęście istnieje już jednak skuteczny sposób na likwidację barier – schodołaz.

Życie bez barier jest możliwe

Choć część obiektów turystycznych niweluje bariery architektoniczne dla niepełnosprawnych, to większość hoteli jest nadal niedostępna dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Nawet, jeżeli uda nam się znaleźć pensjonat wyposażony w windę, nie kończą się na tym problemy związane z planowaniem wakacyjnego wyjazdu. Będąc w nowym miejscu, warto je przecież zwiedzić – obejrzeć zabytki, odwiedzić muzea czy poznać smak lokalnych potraw w restauracji. Jeszcze do niedawna osoby na wózkach inwalidzkich nie mogły swobodnie korzystać z większości atrakcji turystycznych, ponieważ przeszkadzały im w tym schody. Na szczęście to już przeszłość – teraz niepełnosprawni mogą bowiem swobodnie przemierzać stopnie w budynkach i przestrzeni publicznej za sprawą mobilnych transporterów.

Schodołaz kroczący czy gąsienicowy?

Urządzenia te występują w dwóch głównych wariantach, które różnią się od siebie mechanizmem działania. Schodołaz kroczący pozwala opiekunowi na przetransportowanie osoby niepełnosprawnej na wózku inwalidzkim nawet po bardzo wąskich i stromych schodach. Jego użycie może jednak wymagać odrobiny siły, dlatego w przypadku opiekunów o drobnej budowie ciała lepszym rozwiązaniem będzie zakup schodołaza gąsienicowego. Można do niego podpiąć właściwie każdy rodzaj wózka inwalidzkiego, a następnie przewozić na nim osobę niepełnosprawną. W czasie wakacyjnej podróży wystarczy go rozmontować – po złożeniu jest on na tyle mały, ze zmieści się nawet do bagażnika niewielkiego samochodu.

Likwidacja barier (nie tylko) podczas wakacji

Po zakończeniu wycieczki można nadal cieszyć się życiem bez barier. Mobilne transportery skutecznie zlikwidują bariery architektoniczne w domu czy bloku oraz przychodni lub banku. Schodołazy uniwersalnymi urządzeniami do transportowania osób po schodach, które sprawdzają się na niemal wszystkich typach stopni. Posiadanie jednego z nich daje poczucie niezależności, ponieważ pozwala na przemieszczanie się nawet pomiędzy poziomami budynków niedostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Warto więc korzystać ze schodołazu nie tylko podczas wakacji. Koszt jego zakupu nie jest duży, a można go jeszcze obniżyć – nawet o 95%, uzyskując dofinansowanie ze środków PFRON.

Przetestuj schodołazy używane

Mobilne transportery są także dostępne w wypożyczalni schodołazów kroczących i gąsienicowych. Jeżeli wybieramy się na wakacje, możemy przed wyjazdem wypożyczyć jeden ze schodołazów używanych i dopiero po powrocie zdecydować się na jego zakup. Innym rozwiązaniem jest zamontowanie w domu na stałe windy schodowej dla osób niepełnosprawnych i wypożyczanie mobilnego transportera tylko na czas wyjazdu.

Likwidacja barier za pomocą innych urządzeń

Do przewożenia osób na wózkach inwalidzkich służą również: platforma schodowa, która porusza się tuż nad stopniami, oraz podnośnik pionowy. To drugie urządzenie sprawdzi się w przypadku wysokiego progu lub schodów o maks. wysokości 3 m. Jeżeli problem z codziennym przemierzaniem stopni dotyczy osób w podeszłym wieku, które nie korzystają z wózka, warto natomiast rozważyć montaż krzesełka schodowego. Jest to fotelik poruszający się bezpośrednio nad stopniami, który pozwala na wygodne i bezpieczne przewożenie ludzi w pozycji siedzącej. Który sposób likwidacji barier dla niepełnosprawnych jest najskuteczniejszy? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ wybór urządzenia powinien zawsze uwzględniać indywidualne potrzeby i sytuację osoby niepełnosprawnej.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o schodołazach lub windach schodowych, porozmawiaj z naszym ekspertem pod nr: +48 692 44 94 74 | +48 608 445 819 | +48 606 686 002 lub wyślij e-maila na adres: zapytanie@windy-schodowe.pl.

Zapraszamy!

Windy Schodowe

RAV-NET Rafał Kurzyna

www.windy-schodowe.pl

Poprzedni artykułMeble Bellamy – czyli bezpieczny i funkcjonalny pokój dziecięcy
Następny artykułZegarek Casio G-Shock – kilka faktów, które Cię do niego przekonają!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj