Zalety płacenia BLIK-iem

Płacenie BLIK-iem to coraz popularniejsze rozwiązanie, jakie udostępnia już każdy większy bank w Polsce. Wiele osób jednak wciąż nie wie do końca, jak właściwie wygląda typowa płatność BLIK-iem w sklepie i jakie korzyści przynosi stosowanie tego systemu. Dowiedz się, dlaczego warto używać BLIK-a!

Jak działa płacenie BLIK-iem?

BLIK to ujednolicony standard płatności z wykorzystaniem telefonu. Powstał on z potrzeby stworzenia jednego systemu umożliwiającego klientom różnych banków wykonywanie płatności z poziomu telefonu komórkowego.

Aby płacić BLIK-iem, potrzebujemy jedynie połączonego z internetem smartfona, który ma zainstalowaną aplikację mobilną danego banku. Nie jest wymagany moduł NFC obsługujący płatności zbliżeniowe telefonem. W praktyce będzie to zatem dowolny, w miarę nowy smartfon.

Aby przeprowadzić płatność BLIK-iem w sklepie, należy jedynie uruchomić aplikację na telefonie i wygenerować 6-cyfrowy kod uwierzytelniający. Następnie wpisujemy go na terminalu płatniczym lub w odpowiednim polu w przypadku płatności w sklepie internetowym. Ostatnim krokiem jest potwierdzenie transakcji oraz jej kwoty na powiadomieniu, które pojawia się na ekranie telefonu.

Płacenie BLIK-iem – główne zalety

Największą zaletą systemu BLIK jest wygoda jego stosowania. Nie potrzebujemy nosić ze sobą karty do bankomatu ani stosować żadnych metod uwierzytelniania, które nie są dostępne z poziomu aplikacji w telefonie. Równocześnie BLIK to bardzo bezpieczna metoda płatności – nawet jeżeli dojdzie do kradzieży naszego urządzenia, płatność będzie niedostępna, jeżeli tylko smartfon jest zabezpieczony kodem lub np. na odcisk palca.

Płatność BLIK-iem w sklepie to niejedyna sytuacja, w której odczujemy zalety tego rozwiązania. BLIK jest bardzo wygodny także, gdy chodzi o rozliczenia między użytkownikami, a to za sprawą powiązania konta z numerem telefonu. Oznacza to, że by przesłać pieniądze komuś, kto także używa BLIK-a, wystarczy podać jego numer i przejść standardową procedurę uwierzytelnienia płatności. Jest to świetny sposób na proste rozliczanie się ze znajomymi za wspólne wyjścia czy np. przesłanie dziecku kieszonkowego, który zastępuje żmudne i obarczone ryzykiem pomyłki ręczne wpisywanie numeru konta bankowego.

BLIK działa również w większości bankomatów. Aby wypłacić gotówkę, należy wybrać stosowną opcję na ekranie bankomatu, a następnie wygenerować kod, wpisać go w bankomacie oraz potwierdzić transakcję.

Kolejną zaletą BLIK-a jest fakt, iż wiele miejsc zachęca do korzystania z systemu atrakcyjnymi zniżkami i innymi bonusami. Płacenie BLIK-iem może być wynagradzane niższymi cenami (tak jest np. w kinach sieci Multikino), a także generować dodatkowe punkty w różnego rodzaju programach lojalnościowych.

Czy płacenie BLIK-iem ma jakieś wady?

Jeżeli system BLIK ma jakiekolwiek problemy, mają one związek wyłącznie z technologią potrzebną do obsługi systemu. Wymóg posiadania smartfona dla większości użytkowników nie będzie problemem, jednak może to uczynić system zupełnie niedostępnym dla np. osób starszych. Podobny kłopot może nastąpić także po stronie miejsca, w którym chcemy zapłacić BLIK-iem – jeżeli dany sklep czy lokal nie obsługuje tego systemu, płatność będzie niemożliwa. W praktyce okazuje się jednak, że BLIK bardzo się rozpowszechnia, tak jak kiedyś karty płatnicze oraz płatności zbliżeniowe.

Poprzedni artykułPieniądze potrzebne od zaraz!
Następny artykułZatrzymanie i nietrzymanie moczu u mężczyzn. To częsta i szkodliwa dla zdrowia dolegliwość

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj