Zapłata podatku od zakupu auta – jakie obowiązki są z tym związane.

Jeśli stoisz przed zakupem auta, powinieneś zorientować się, czy konieczne jest opłacenie podatku. W jakich sytuacjach obejmie Cię ten obowiązek, a kiedy będziesz zwolniony z podatku? Sprawdź.

Ogólne zasady opodatkowania

Jeśli zakupimy samochód to możemy zostać objęci obowiązkiem zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Potocznie koszt ten nazywa się również podatkiem od wzbogacenia. Zakupując pojazd tak naprawdę wzbogacamy się, powiększając swój majątek.

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) nie dotyczy wyłącznie umowy kupna – sprzedaży. Urząd skarbowy wymaga go również dla umowy darowizny lub umowy pożyczki.

W przypadku zakupu pojazdu wysokość PCC wynosi dwa procent od rynkowej wartości auta. Czas na oszacowanie tej wartości, a następnie uiszczenie opłaty do urzędu skarbowego, wynosi dwa tygodnie.

Podatek od kupna samochodu. Kiedy należy go zapłacić? Sprawdź, co musisz wiedzieć.

Kupując auta mamy do wyboru to, czy będzie to pojazd wcześniej przez kogoś używany, czy może nowy model prosto z salonu. Decyzja ta jest nie tylko wynikiem naszych preferencji ale i zasobności portfela. Jeśli zdecydujemy się na auto używane – będziemy zobowiązani do zapłaty podatku, ponieważ to jedna z sytuacji w której skarbówka od nas tego wymaga. W sytuacji zakupu auta najczęściej przechodzi na nas automatycznie polisa OC po poprzednim właścicielu, ponieważ jest ona przypisana do konkretnego pojazdu. W tym czasie warto podjęć decyzję, czy chcemy ją zachować – czy zmienić ubezpieczenie na nowe. W podjęciu decyzji pomoże dokładne przeanalizowanie dostępnych ofert od różnych ubezpieczycieli, które można znaleźć w porównywarce ubezpieczeń na: https://mubi.pl/.

Z drugiej strony w wielu sytuacjach możemy liczyć na zwolnienie z podatku. Jedną z nich jest zakup nowego auta. Taki pojazd w swojej cenie zawiera już odpowiedni podatek VAT. Podobnie ma się rzecz, jeśli bierzemy auto na tzw. fakturę lub zakupu dokonujemy za granicą. Warto wiedzieć, że PCC dotyczy transakcji na terenie Polski więc zakup pojazdu w innym kraju jest zwolniony z opłaty polskiego podatku. Jeśli wartość naszego auta nie przekracza 1000 zł – możemy spać spokojnie – podatek również nie obowiązuje.

Zwolnienie z podatku, czy dotyczy konkretnych osób?

W przypadku posiadania orzeczenia o niepełnosprawności – możemy zostać całkowicie zwolnieni z konieczności opłaty PCC. Oczywiście tylko wtedy, kiedy zadeklarujemy, że faktycznie podatek dotyczy auta, z którego będziemy korzystać. Istotne jest, że są pewne wskazania odnośnie stopnia niepełnosprawności. Dotyczy to osób:

– ze znacznym lub umiarkowanym stopniem – bez względu na tym choroby

– z lekkim stopniem – jeśli uszkodzony jest narząd ruchu.

Wysokość opłaty, a wartość rynkowa pojazdu

Co oznacza wartość rynkowa pojazdu i jak ja obliczyć? Może się okazać, że auto, które od kogoś kupimy jest warte mniej lub więcej w kategorii wartości rynkowej. Aby to sprawdzić, musimy uwzględnić ceny takich samych marek i modeli. Ważne, aby były to auta wyprodukowane w tym samym roku, a oferty dotyczyły konkretnej miejscowości. Nie możemy porównywać aut z Warszawy i z Kielc, bo każdej tych miejscowości ceny mogą się różnić.

Przykładowo, jeśli kupimy auto za 12 tysięcy zł od kierowcy z Kielc, to sprawdzamy wartość rynkową tego auta w Kielcach. Jeśli jest ona zbliżona do naszej ceny – od tek kwoty uiszczamy 2 procent podatku.

Co się stanie jeśli kupimy auto taniej niż jego wartość rynkowa? Do tego typu sytuacji dochodzi, jeśli pojazd sprzedaje bliska nam osoba – z rodziny lub znajomych. Wtedy kwota może być dla nas atrakcyjna. Jednak nadal podatek musimy zapłacić od wartości rynkowej, którą musimy sprawdzić, analizując ceny podobnych aut w tej samej miejscowości.

W niektórych sytuacjach wartość rynkowa auta może być wyższa, niż samochód, który faktycznie kupiliśmy. Jeśli pojazd był uszkodzony i wymagał naprawy, powinniśmy to udokumentować, aby móc wykazać koszty przed urzędem skarbowym (jeśli zakwestionuje wysokość zapłaconego podatku).

Nie warto zaniżać wartości rynkowej choć każdemu zależy na tym, aby zapłacić jak najniższy podatek. Urząd Skarbowy posiada dostęp do aktualnych danych o cenach pojazdów i łatwo zweryfikuje aktualną wartość rynkową. Jeśli ją zaniżymy – i tak będziemy musieli dokonać dopłaty kwoty odpowiadającej rynkowej stawce. W grę wejdą również odsetki karne. Jeśli pojawią się wątpliwości odnośnie wartości naszego auta, urząd może powołać biegłego, którego zadaniem będzie wycena. Koszt biegłego będzie po naszej stronie, jeśli wykaże on nam różnice w wycenie wartości o 33 procent. Za opinię będziemy wtedy zmuszeni zapłacić około 500 zł.

Płatność podatku w praktyce

Podatek płacimy bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym lub realizując przelew na konto urzędu. Zanim to zrobimy, musimy wypełnić tzw. formularz PCC-3, który łatwo i szybko pobierzemy ze stron rządowych, np. podatki.gov.pl. W dokumencie tym wpisujemy nie tylko dane auta oraz siebie, jako właściciela ale również wskazujemy wyliczoną kwotę podatku.

Kary za brak opłacenia podatku

Pamiętajmy, że jeśli nie zapłacimy podatku od czynności cywilnoprawnych to jest to równoznaczne z popełnieniem wykroczenia skarbowego. Jednak stopień, w jakim zostaniemy ukarani zależy od tego, czy sami się przyznamy, czy zostaniemy przyłapani przez urząd. Jeśli wyrazimy tak zwany czynny żal, w którym opiszemy okoliczności braku zapłaty podatku – zostaniemy potraktowani ulgowo. Z drugiej strony – przy próbie ukrycia kupna samochodu i braku opłaty podatku – grożą nam wysokie konsekwencje. Kara za brak PCC może wynieść nawet około 30 tys. zł. Obowiązek zapłaty PCC przedawnia się po 5 latach od momentu zakupu auta.

Poprzedni artykułWynajem sportowego auta – zalety
Następny artykułProjektowanie wnętrza w stylu klasycznym – kilka wskazówek na początek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj