Wielu mężczyzn ma problem z nietrzymaniem oraz zatrzymaniem moczu. Są to dolegliwości nie tylko krępujące, ale też niebezpieczne dla zdrowia. Co robić, gdy zauważymy któryś z problemów?
Nawet 25% panów ma problem z nietrzymaniem moczu. Nieco mniej – z zatrzymaniem go. Obie dolegliwości są niepokojące, aczkolwiek ta druga przy braku szybkiej i fachowej pomocy może doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego żadnych fizjologicznych objawów nie wolno ignorować.
Różne typy nietrzymania moczu
Zatrzymanie moczu u mężczyzn jest znacznie bardziej niebezpieczne niż nietrzymanie go. Aczkolwiek w jednym i drugim przypadku koniecznie trzeba się udać do lekarza, który zdiagnozuje problem oraz jego przyczynę i podejmie szybkie leczenie. Problem z utrzymaniem moczu w pęcherzu najczęściej dotyka starszych panów. Wpływ na to może mieć prostata, infekcje układu moczowego, nadwaga, cukrzyca, moczopędne leki czy choroby zwyrodnieniowe układu nerwowego. Wyróżnia się kilka typów nietrzymania moczu:
– naglące,
– wysiłkowe,
– kropelkowe,
– z przepełnienia.
Wielu panów, którzy mają ten problem, rezygnuje z kontaktów towarzyskich oraz jakiejkolwiek aktywności, obawiając się, że ktoś się o nim dowie. Do tego dochodzi mokre ubranie i nieprzyjemny zapach moczu. Dlatego konieczne jest odpowiednie leczenie, często niezbędny jest zabieg lub operacja, które zwalczą zaistniały problem i pozwolą wrócić do normalności. Specjalista wielokrotnie zaleca także odpowiednie ćwiczenia oraz przyjmowanie leków.
Zatrzymanie moczu u mężczyzn – co robić?
Znacznie niebezpieczniejsze niż nietrzymanie jest zatrzymanie moczu u mężczyzn. Gdy tylko się pojawi, konieczna jest natychmiastowa wizyta u specjalisty. Zatrzymanie może być ostre lub przewlekłe. Do tego pierwszego dochodzi często w wyniku rozrostu stercza, kamicy nerkowej (kamień w cewce powoduje jej zatkanie), zrostów, nowotworów, urazów kręgosłupa, zakażenia układu moczowego, przyjmowania niektórych leków (np. przeciwko depresji), operacji w znieczuleniu ogólnym, problemów prostaty. Ostre zatrzymanie moczu u mężczyzn często przychodzi nagle, aczkolwiek zdarza się, iż pacjenci kilka dni wcześniej mogą zauważyć charakterystyczne objawy, np. ogólne osłabienie, nadmierne pocenie się, trudność z wypróżnianiem pęcherza, zaburzenia świadomości, złe samopoczucie, a nawet utrata przytomności.
Przewlekłe zatrzymanie moczu z reguły trwa jakiś czas, polega na niecałkowitym opróżnianiu pęcherza. Chory odczuwa ból podbrzusza oraz ciągłe parcie na pęcherz – mimo to wizyta w toalecie nie przynosi oczekiwanej ulgi. Z czasem w pęcherzu pozostaje coraz więcej moczu, a dolegliwości z tym związane mogą się nasilać.
Leczenie zatrzymania moczu zależy głównie od stopnia przypadłości. Najpierw jednak lekarz musi opróżnić pęcherz. Stosowane są wówczas głównie dwie metody – cewnik Foleya, czyli gumowa rurka wprowadzana do pęcherza przez cewkę moczową, lub punkcja nadłonowa – wbicie igły nad spojeniem łonowym, by dotrzeć do pęcherza i odciągnąć mocz.
Później wielokrotnie koniecznie jest poddanie się zabiegowi chirurgicznemu oraz podjęcie leczenia farmakologicznego. Warto wiedzieć także, że zatrzymanie moczu u mężczyzn może nieść ze za sobą powikłania, jak np. zapalenie jąder, gruczołu krokowego czy uszkodzenia cewki moczowej oraz pęcherza (może nawet dojść do jego pęknięcia).