Opieka nad szczeniakiem – podstawowe informacje

Jeżeli w naszym domu ma pojawić się nowy pupil, na pewno zastanawiasz się, jak w prawidłowy sposób o niego zadbać. Istotnymi elementami jest odpowiednie karmienie, dbanie o sen, pielęgnację, czy prawidłowe szkolenia. Każdy pies jest inny dlatego podejście do szczenięcia, powinno mieć charakter indywidualny.  Odpowiednie wychowanie młodego psa jest poważnym wyzwaniem. Separacja od matki jest dla nich dużym przeżyciem, dlatego najlepiej przygotować się na wszelkie okoliczności, które mogą nas spotkać.

Zadbaj o odpowiednią dietę i rozwój fizyczny

Pierwszym i najbardziej istotnym elementem jest zadbanie o prawidłową dietę malucha. Warto przygotować karmę, która była stosowana w hodowli, z której bierzemy naszego pupila. Wprowadzanie nowej żywności, powinno być przeprowadzane w sposób systematyczny, etapowy, gdzie nowy pokarm wprowadzamy, zwiększając jego dzienną dawkę. Nie zapominajmy smakołykach dla szczeniątktóre mogą się przydać w treningach, ale również sytuacjach, kiedy chcemy pochwalić zachowanie naszego czworonoga. Pamiętajmy, aby karmić pieska w sposób systematyczny. Szczenię potrzebuje do 4 do 5 posiłków dziennie, zawierających wszystkie niezbędne wartości odżywcze. Porcje powinny być niewielkie, aby nie przeciążać układu pokarmowego młodego psa.

Kolejnym istotnym elementem jest zadbanie o zabawę. Psy pod tym względem są podobne do dzieci, uwielbiają codzienną rozrywkę. Przed przybyciem szczenięcia, powinniśmy zainwestować w zabawki dostosowane do wieku czworonoga. Odpowiednio przeprowadzona zabawa, wpływa na rozwój umysłu, rozwija inteligencję, kondycję oraz rozwój fizyczny. Każdy pies potrzebuje dziennej dawki ruchu, dlatego wspólna rozrywka, może być świetną metodą na spędzanie czasu. Pomaga to w utrzymaniu prawidłowej wagi i zapobiega otyłości.

Sen istotnym elementem życia

Kolejnym ważnym elementem jest zapewnienie odpowiedniej ilości snu. Szczenięta większość doby przesypiają. Powinniśmy przygotować miejsce na odpoczynek, które jest oddalone od miejsc hałasu. Pies powinien mieć kawałek swojej własnej przestrzeni, gdzie może odpocząć w momentach zmęczenia, bądź gdy chce pobyć w samotności. Na samym początku, nie warto kupować najdroższych legowisk, ponieważ mały pies przechodzi przez fazę intensywnego gryzienia. Z tego względu należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu wszelakich gniazdek, czy leżących kabli.

Jeżeli chcesz w sposób prawidłowy zadbać o rozwój psa, warto od początku rozpocząć szkolenia. Najpierw, powinniśmy zacząć od nauki czystości oraz przywoływania. Warto do treningu zakupić, luźną smycz (nie flexi) oraz odpowiednie smakołyki dla szczeniąt, które pomogą w pochwałach za dobrze wykonane zadania.

Wychowywanie szczeniaka – ważne wyzwania

Należy pamiętać, że wiek szczenięcy jest najintensywniejszą fazą rozwojową psa. Warto przygotować się w sposób prawidłowy, aby od razu rozpocząć odpowiednie nakierowywanie psa. Istotnym elementem jest dbanie o dietę, w taki sposób, aby dostarczyć niezbędnych substancji odżywczych oraz zadbać o prawidłową kaloryczność. Nie zapominajmy o potrzebie ciągłego ruchu. Szczenię nadal potrzebuje dużej ilości snu, dlatego musisz zadbać o wyodrębnione ciche miejsce, gdzie nasz pupil będzie mógł odpocząć w spokoju.

Poprzedni artykułJak wybrać profile okienne? Praktyczne wskazówki
Następny artykułZakres usług profesjonalnych firm budowlanych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj