Instrukcja montażu karniszy – jak zrobić to prawidłowo?

Firany to ponadczasowe dekoracje okienne, które sprawdzają się zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych aranżacjach. W pokojach, których wnętrza mają zdobić, niezbędny jest montaż karniszy. Nie należy to do trudnych prac i można spróbować wykonać ją samodzielnie. Jak się do tego zabrać?

W teorii montaż karnisza nie jest trudnym zadaniem. Mimo to, należy pamiętać o kilku zasadach, a także wyposażyć się w niezbędne narzędzia. Dodatkowo, przed zakupem karniszy, warto podjąć decyzję, czy mają być one przymocowane do ściany czy też do sufitu.

Prawidłowe przygotowanie

Montaż karniszy nie będzie możliwy, bez użycia kilku podstawowych narzędzi. Bez względu na to, czy wybór padł na model pojedynczy, czy też podwójny, należy wyposażyć się w poziomicę (lub kątownik), wiertarkę, kołki rozporowe oraz odpowiednie wkręty. Warto mieć również pod ręką ołówek, za pomocą którego można z łatwością oznaczyć miejsce umieszczenia wsporników.

Dodatkowo, przed zakupem i montażem karnisza, powinno się dokonać dokładnych pomiarów, w szczególności parapetu oraz wnęki okiennej. To bardzo ważne, ponieważ producenci podają najczęściej jego długość bez zakończeń. Wybór zbyt długiego modelu będzie stwarzał konieczność skrócenia np. za pomocą skrzynki uciosowej lub piły. Taka możliwość dotyczy jednak wyłącznie karniszy z drążkiem – w przypadku szyny jedynym rozwiązaniem będzie zwrot lub wymiana produktu.

Wybór miejsca

Decydując się na montaż karniszy sufitowych, wystarczy dostosować ich długość do wymiaru wnęki lub szerokości danej ściany. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość umieszczenia ich w takiej odległości, aby zasłony nie haczyły o parapety czy grzejniki. W przypadku montażu karniszy ściennych, należy pamiętać, aby znajdowały się one w odległości min. 5 cm od nadproża okna, a także około 15 cm od ściany (jeśli w zestawie nie ma gotowych haków). Ich długość powinna natomiast być min. 40 cm dłuższa od wnęki oraz wystawać około 20 cm z każdej strony okna.

Jeśli wybór padł na rozporowy montaż karnisza (a więc umieszczenie go pomiędzy dwiema ścianami) miejsce wsporników wyznacza się w oparciu o odległość narożników oraz szerokość parapetu.

Montaż wsporników

Kolejny etap to montaż wsporników w wyznaczonych (za pomocą poziomicy i ołówka) miejscach. W tym celu należy wywiercić otwory na kołki rozporowe (które powinny być dopasowane do materiału danej ściany), a następnie umieścić w nich wkręty. Najlepiej, jeśli wkręty dostępne są w zestawie z karniszem, w przeciwnym wypadku należy je kupić samodzielnie, dostosowując ich długość do rodzaju mocowania uchwytu.

W przypadku montażu karnisza wystarczają zwykle dwa wsporniki. Jeśli jednak jego długość przekracza 2 metry lub będzie miał on za zadanie utrzymać ciężkie zasłony, w celu wzmocnienia konstrukcji, warto zdecydować się na umieszczenie trzeciego, środkowego wspornika.

Końcowy etap

Na koniec pozostaje tylko założyć kółka i zakończenia na drążek, a następnie umieścić go na wspornikach. Opisane powyżej wskazówki sprawdzą się również w przypadku modeli szynowych.

Pozornie mogłoby się wydawać, że montaż karnisza jest łatwym zadaniem. Kluczem jest jednak wysoka precyzja, zarówno na etapie pomiarów, jak i prawidłowego określenia miejsca wsporników. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto to zadanie powierzyć fachowcom, których można szybko znaleźć na Fixly.pl.

Poprzedni artykułPerfumy Armani stronger with you
Następny artykułCiepła woda z podgrzewacza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj