Niezbędny sprzęt, wyposażenie i ubiór pracowników drogowych zimą

Pracownicy drogowi przez cały rok wykonują szereg prac związanych z wykonywaniem i zabezpieczaniem nasypów, wykonywaniem wykopów, remontem dróg i budową nowych odcinków, odwadnianiem, montowaniem ekranów akustycznych i wielu innych czynności. Wbrew pozorom kiedy temperatura nie spada znacznie poniżej zera prace remontowe i drogowe prowadzone są nawet w zimie. Do tego dochodzi jeszcze konieczność odśnieżania uczęszczanych dróg. Praca drogowca jest wymagająca, zwłaszcza w zimie. Dlatego dziś zajmiemy się niezbędnym sprzętem, wyposażeniem i ubiorem. Niewątpliwie wśród tego ostatniego znajdą się gumowce ocieplane.

Sprzęt niezbędny w pracy drogowców zimą

Oczywiście odpowiedni sprzęt jest niezwykle ważny, a jego dobór zależny jest od rodzaju wykonywanych prac. Mogą to być zarówno koparki, koparko-ładowarki, walce, ale również odśnieżarki i posypywarki, które są niezbędne przy intensywnych opadach. Ponieważ zimą szybko zapada zmrok, a sprzęt często pozostaje na remontowanym odcinku musi być wyposażony w elementy odblaskowe, a w przypadku kończenia pracy po zmroku na oświetlonym odcinku również żółte sygnały błyskowe. Te ostatnie obligatoryjnie muszą być używane w przypadku odśnieżarek i posypywarek. Każdy sprzęt używany na drodze i podlegający UDT musi posiadać kartę pojazdu z aktualnymi badaniami technicznymi, zatwierdzonymi przez inspektora UDT. Również pracownicy muszą posiadać odpowiednie uprawnienia do poruszania się poszczególnymi urządzeniami drogowymi.

Wyposażenie drogowców w okresie zimowym

Kiedy wykonywane są remonty dróg konieczne jest stosowanie odpowiedniej sygnalizacji, a także pachołków na drodze. Dzięki temu można umożliwić ruch wahadłowy w przypadku remontu jedynie jednego odcinka drogi. Może być również tak, że jeden z pracowników, który posiada odpowiednie uprawnienia odpowiedzialny jest za kierowanie ruchem. Musi być wtedy wyposażony w lizak fluorescencyjny, a także kamizelkę odblaskową z napisem: „kierowanie ruchem”. W miejscach, gdzie pracownicy są narażeni na odłamki materiałów, a także przy pracach na wysokości konieczne jest wyposażenie w kaski ochronne. W tego rodzaju sprzęt obligatoryjnie muszą być wyposażeniu również kierowcy poruszający się poza kabiną przy wykonywaniu nasypów i wykopów. W przypadku użytkowania sprzętu generującego duży hałas ponadto powinni mieć do dyspozycji słuchawki ochronne. Tam, gdzie pylenie jest znaczne np. przy wykonywaniu podbudowy dróg z żużli i pyłów przemysłowych muszą ponadto posiadać ochronę górnych dróg oddechowych, a także okulary ochronne. Przy układaniu geosyntetyków drogowcy muszą być wyposażeni w okulary przeciwsłoneczne, niwelujące odbijanie promieni od tego materiału. W okresie zimowym bardzo ważne są również rękawice ochronne, które przy okazji są ocieplane.

Ubiór pracowników drogowych niezbędny zimą

Ponieważ temperatura znacząco spada pracownicy drogowi zimą powinni zostać wyposażeni w ocieplaną odzież roboczą. Kurtki z bawełny i poliestru to podstawa, podobnie jak niekrępujące ruchów ogrodniczki wykonane z bawełny z dodatkiem poliestru. W przypadku mrozów konieczne są również czapki. Oczywiście pracownik powinien być wyposażony ponadto w koszulę roboczą i najlepiej polar. Dzięki temu może być przygotowany nawet na pracę w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Obuwie robocze idealne dla pracowników drogowych

Ponadto pracownicy drogowi muszą być wyposażeni w odpowiednie obuwie robocze. W tej pracy sprawdzą się trzewiki, a także gumowce ocieplane. Oczywiście zgodnie z przepisami BHP wszędzie tam, gdzie istnieje niebezpieczeństwo upadnięcia na stopę ciężkich przedmiotów konieczne jest wybranie dla pracowników butów z podnoskiem. Wśród gumowców ocieplanych również można znaleźć modele ze wzmocnieniami. Przydatna poza podnoskiem może być również wkładka antyprzebiciowa. Warto wiedzieć, że poza metalowymi wzmocnieniami można wybrać również lżejsze, a równie skuteczne – kompozytowe. Podeszwa musi być antypoślizgowa, a jednocześnie odporna na substancje chemiczne, takie jak chociażby olej czy benzyna.

Pracownicy drogowi nie mają łatwej pracy. Jednak pracodawca może im ją znacząco ułatwić zapewniając odpowiednie warunki. Wszyscy pracownicy pracujący na zewnątrz powinni mieć dostęp do przenośnych sanitariatów, a w przypadku niskiej temperatury również schronienia i ciepłego posiłku.

Poprzedni artykułJak znaleźć skup samochodów w Warszawie?
Następny artykułCo zrobić, gdy ulegnie awarii wał napędowy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj