Nalewka miętowa najlepszym lekarstwem na trawienie

W ostatnich latach coraz więcej ludzi z chęcią sięga po przepisy babć i sposoby, jakimi radziły sobie one z różnymi dolegliwościami. To już nie apteka, a własny ogródek lub sklepy zielarskie coraz częściej stanowią źródło, z którego chcemy czerpać inspiracje i wiedzę o leczeniu podstawowych dolegliwości. Wzrasta także świadomość ekologiczna, dzięki czemu wiele osób chce kontrolować jakość produktów podawanych bliskim. Jednym z najlepszych przykładów naturalnych lekarstw są przygotowywane w domach nalewki, na przykład bardzo popularna nalewka z mięty. Jej przygotowanie jest niezwykle proste, a powstały produkt bez problemu zastąpi apteczne specyfiki, w których nie brakuje substancji chemicznych obciążających organizm. Oprócz tego nalewka z mięty jest pyszna i aromatyczna. Jak ją przygotować?

Proces przygotowywania nalewki

Nalewka z mięty może być przygotowana na różne sposoby – bywa, że receptura jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Nalewki mogą zawierać różne składniki, jednak najważniejszym składnikiem jest oczywiście mięta – można wykorzystać zarówno świeże, jak i suszone liście. Nie mogą być one jednak zbyt drobne, ponieważ przed zlaniem do butelek nalewkę trzeba przefiltrować.

Najpopularniejszym sposobem przyrządzenia nalewki jest zalanie liści mięty 70% spirytusem i odstawienie takiej mieszanki w szczelnie zamkniętym, najlepiej szklanym naczyniu do zaciemnionego i chłodnego miejsca na przynajmniej 2 tygodnie. Po tym czasie należy przelać substancję przez sitko, pozbywając się z niej liści, po czym dodać do niej syrop cukrowy, przygotowany z wody i cukru lub miodu. Na pół litra spirytusu potrzeba 200 ml syropu. Taka mieszanina to już prawie skończona nalewka miętowa, jednak zanim będzie gotowa do spożycia, musi przeleżakować około 2 miesiące, po których można będzie się nią delektować.

Zamiast spirytusu do przygotowania nalewki można użyć również innego alkoholu, na przykład dowolnego rodzaju czystej wódki. Wielbiciele intensywniejszych smaków mogą dodać do tej niezwykłej mieszanki również inne zioła – kolendrę czy melisę, co wzbogaci nie tylko smak, ale i listę właściwości nalewki.

Nalewka miętowa – najważniejsze właściwości

Nalewka z mięty z powodzeniem zastępuje leki stosowane przy dolegliwościach układu pokarmowego. Bardzo dobrym pomysłem i sposobem na uniknięcie problemów żołądkowych jest picie takiej nalewki podczas spożywania tłustych i ciężkostrawnych dań, co zapobiegnie powstaniu dyskomfortu. Aby jednak spożycie nalewki przyniosło oczekiwany efekt, należy zażyć jej odpowiednią ilość – kieliszek czy dwa w zupełności wystarczą, aby wesprzeć proces trawienia.

Mięta zawiera również składniki odpowiedzialne za regulowanie procesów krzepliwości krwi oraz starzenia się: to m.in. potas, mangan, żelazo i wapń, a także witaminy A, C, E i K. Nie można również zapominać o flawonoidach i olejkach eterycznych, które pomogą utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi i rytm serca.

Nalewki owocowe i ziołowe mają w polskiej kulturze wieloletnią tradycję i znane są od pokoleń. Ważne, aby pamiętać o schłodzeniu nalewki przed jej spożyciem – dzięki temu zaskoczy niezwykłym smakiem i aromatem, którego nie zastąpią alkohole kupione w sklepie.

 

Poprzedni artykułDeski kuchenne – szklane czy tradycyjne?
Następny artykułSzlafrok – pomysł na prezent mikołajkowy dla niej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj