Tetralogia Fallota (TOF). Czym jest ta jednostka chorobowa i czym się objawia?

Osiągnięcia współczesnej medycyny nie przestają zaskakiwać. Dzięki opracowaniu nowych metod, innowacyjnemu sprzętowi i profesjonalizmowi zespołu kardiochirurgów można dziś – bez żadnych przeszkód – całkowicie wyeliminować wiele wad serca u dzieci, między innymi tetralogię Fallota. Na czym dokładnie polega ta wrodzona jednostka chorobowa i jakie daje objawy?

Tetralogia Fallota. Czym charakteryzuje się ta choroba?

Najprościej mówiąc, tetralogia Fallota – TOF stanowi wrodzoną wadę serca, objawiającą się kilkoma, typowymi dla tej jednostki chorobowej, symptomami. Wśród najbardziej charakterystycznych znajdują się takie jak:

sinica – uwidacznia się w trakcie czynności wysiłkowych dziecka (płaczu, oddawania stolca i jedzenia); sine stają się wtedy usta, język i palce malucha;

problemy z oddychaniem – szybkie łapanie zadyszki przez malucha;

palce pałeczkowate – można rozpoznać je po wypukłej płytce paznokcia;

drgawki.

Jakie są przyczyny powstania tej jednostki chorobowej?

Kardiolodzy wskazują na cztery grupy przyczyn związanych z pojawieniem się tetralogii Fallota. Pierwszą z nich jest ubytek przegrody międzykomorowej, będące przejawem niewłaściwego połączenia prawej i lewej komory serca. Drugim ważnym powodem wystąpienia choroby jest zwężenia ujścia tętnicy płucnej. Wpływ na pojawienie się tetralogii Fallota ma również przerost mięśnia sercowego oraz przemieszczenie aorty.

W jaki sposób leczy się tetralogię Fallota?

Mamy do czynienia z poważną wadą serca, którą trzeba leczyć operacyjnie. Kardiochirurdzy podejmują się w wybranych przypadkach operacji Blalocka-Taussig, dzięki której dziecko nie odczuwa tak silnie objawów swojego schorzenia. Jest to jednak jedynie jeden z etapów na drodze leczenia. Wada serca jest na tyle poważna, że w przypadku niemowląt bezpośrednio zagraża ich życiu. Na szczęście rodzice maluchów dotkniętych zespołem Fallota nie muszą się obawiać – współczesna medycyna bardzo dobrze radzi sobie z całkowitym usunięciem tej wady. Dziecko po operacji i okresie rekonwalescencji rozwija się zupełnie normalnie i nie przejawia różnic względem rówieśników nieobciążonych wadą serca. Warto wiedzieć, że zaniechanie leczenia operacyjnego może wpłynąć negatywnie na proces rozwoju fizycznego dziecka, dlatego należy pozostać pod opieką kardiologiczną. Leczenie wad serca u dzieci zawsze generuje wiele znaków zapytania i wiąże się z nieprzespanymi nocami u rodziców. Na szczęście dziś lekarze specjaliści coraz lepiej radzą sobie z eliminowaniem nieprawidłowości fizycznych serca, powstałych jeszcze w okresie płodowym – nie tylko z TOF, ale także z innymi chorobami. Jedną z nich jest przełożenie wielkich pni tętniczych – TGA.

Poprzedni artykułTop 3 kosmetyki niezbędne do golenia twarzy
Następny artykułNajmodniejsza biżuteria – trendy 2019

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj