Jaki wybrać piec na ekogroszek?

Jakie zalety powinno mieć ogrzewanie domu? Musi być przede wszystkim ekonomiczne i nie wymagać od użytkownika zbytniego zaangażowania. Liczy się więc automatyzacja. To właśnie oferują nowoczesne piece na ekogroszek, które stały się prawdziwą alternatywą dla klasycznych kotłów węglowych. Rozwiązanie to ma wiele zalet, ale – aby z nich skorzystać – trzeba dopasować piec do własnych potrzeb. Na jakie aspekty zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

Czystość spalin

Zacznijmy od zagadnień ekologicznych, które dziś odgrywają ogromną rolę. Bacznie śledzimy przecież kolejne doniesienia o smogu, zanieczyszczeniu powietrza oraz ograniczeniach związanych ze stosowaniem starych kotłów. Z czasem będą one wycofywane z użytkowania. Aby zapewnić sobie system ogrzewania zgodny ze standardami środowiskowymi, należy wybrać piec o odpowiedniej klasie czystości spalin.

Rozwiązaniem, jakie w pełni akceptowane jest przez polskie oraz europejskie regulacje, są kotły o klasie 5. Zapewniają one minimalną emisję tlenku węgla, substancji smolistych oraz pyłów. Warto wspomnieć, że piece tego rodzaju muszą być zgodne z normami, między innymi PN-EN 303-5:2012. Nowoczesne urządzenia, w których zakupie pomoże szybka gotówka, wyróżniają się jednocześnie wysoką wydajnością. Wpływa to między innymi na zmniejszenie wydatków związanych z zakupem paliwa.

Moc kotła

Piec na ekogroszek, jak każdy inny kocioł, powinien być dostosowany do powierzchni oraz uwarunkowań technicznych budynku, w którym jest zainstalowany. Najważniejszą rolę odgrywa tu moc pieca. Aby kocioł spełnił swoją funkcję, zapewniając efektywne i ekonomiczne ogrzewanie, warto skorzystać z fachowej pomocy instalatorów, którzy dobiorą odpowiednią moc pieca. Musimy bowiem uwzględnić nie tylko kubaturę budynku, ale także materiały, z jakich został zbudowany oraz stopień izolacyjności.

Niewątpliwym ułatwieniem, jakie spotkamy w nowych budynkach, jest oszacowanie zapotrzebowania energetycznego. To wartość, która pozwala precyzyjnie określić między innymi moc pieca. Warto bowiem pamiętać, że z właściwym dopasowaniem mocy wiąże się nie tylko zapewnienie odpowiednich warunków termicznych w domu, ale także optymalizacja kosztów zakupu paliwa, co nabiera szczególnego znaczenia w przypadku dużych obiektów. Jeśli dotychczas nie wykonywaliście analizy energochłonności, warto – z pomocą szybkiej gotówki – zlecić jej przygotowanie specjalistom.

Poprzedni artykuł3 sposoby na upinanie firan
Następny artykułZalety kupna samochodu używanego Toyota od producenta w kontekście programu Toyota PLUS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj