Jak krok po kroku działa car sharing?

Car sharing w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza dzielenie się samochodem.

Leży to u podstaw idei ekonomii współdzielenia, w której z jednego dobra – w tym przypadku samochodu osobowego – korzystają różni użytkownicy. W Polsce działa już system car sharingu, w ramach którego można wynajmować samochody na minuty. Trójmiasto jest jednym z regionów naszego kraju, w których można rzeczywiście wynajmować auta na minuty. Jak to wygląda w praktyce?

Idea car sharingu

Wynajmowanie samochodów jest powszechne, zwłaszcza wśród przedstawicieli sfery biznesu i wśród turystów, którzy chcą zyskać niezależność podczas pobytu w danym mieście czy w danym regionie. Wynajem auta na minuty, np. w Trójmieście, jak najbardziej się przydaje, ale ma nieco inny charakter niż wynajem długoterminowy, do którego przywykliśmy. W tym wypadku chodzi o wynajem krótkoterminowy, który może trwać zaledwie 10 minut. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jednego dnia wynajmować różne auta tylko po to, aby dojechać do pracy, do szkoły czy na przykład na spotkanie biznesowe. Wówczas płaci się tylko za czas wynajęcia auta oraz za przejechane kilometry.

Jak to działa?

Na przykładzie operatora car sharingu – firmy Panek CS, która wynajmuje auta na minuty w Trójmieście – można określić, jak użytkownicy mogą korzystać z tej innowacyjnej usługi. Car sharing w Trójmieście działa tak samo jak i w innych lokalizacjach w Polsce. Opiera się na wynajmowaniu aut na minuty za pośrednictwem aplikacji mobilnej w telefonie. W aplikacji tej trzeba zarejestrować konto użytkownika, a po zalogowaniu się na nie widoczne są samochody, które dostępne są w strefie car sharingu operatora. Przy rejestracji konta konieczne jest przygotowanie zanonimizowanego prawa jazdy i karty płatniczej, ponieważ rozliczenie wynajmu krótkoterminowego odbywa się bezgotówkowo, w jednej aplikacji.

Także i przez telefon użytkownik rezerwuje auto, z którego w danym momencie chce skorzystać, i musi dotrzeć do niego w ciągu 15 minut – tyle trwa rezerwacja. Auta otwierane są bez użycia kluczyka, przez aplikację w smartfonie. Po zakończeniu korzystania z samochodu naliczana jest opłaca za minuty wynajmu oraz za przejechany dystans. Użytkownik opłaca koszt wynajmu, a także oddaje samochód do strefy operatora w dowolnym miejscu w mieście.

Poprzedni artykułJakość paliw minimalnie lepsza niż w 2017 roku
Następny artykułJak dbać o zegarek Tissot PRS 516?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj